Mahmud Abbas, ABD ile çalışmaya hazır olduklarını söyledi

Mahmud Abbas, ABD ile çalışmaya hazır olduklarını söyledi

İşgal altındaki Filistin topraklarında bulunan işgal yönetimini ziyaret ettikten sonra Ramallah’a geçerek Filistin yönetimini de ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Mahmud Abbas’la görüştü. Abbas, “İsrail işgalini sona erdirmek ve 1967 sınırlarında bir Filistin devleti kurmak için siyasi diyaloğun yeniden sağlanması konusunda ABD yönetimi ve uluslararası toplumla birlikte çalışmaya hazırız” dedi.

Filistin Devlet Başkanı Abbas, resmi temaslarda bulunmak üzere işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah şehrine gelen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Abbas, “İki devletli çözümün baltalanması, imzalanan anlaşmaların ihlal edilmesi, işgalin sona erdirilerek yerleşim birimlerinin ortadan kaldırılması konusunda uluslararası bir çabanın olmaması, Filistin’in tanınmaması ve Birleşmiş Milletlere üye olmamasından İsrail sorumludur.” dedi.

Filistin halkının meşru haklarının uluslararası hukuk nezdinde savunulması ve Filistin halkının korunması çabalarının engellendiğine dikkati çeken Abbas, “Bu siyaset, İsrail’in daha fazla suç işlemesini ve uluslararası hukuku ihlal etmesini teşvik etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Filistin yönetiminin “şiddete başvurulmaması” konusunda çaba gösterdiğini ve imzalanan anlaşmalara her zaman bağlı kaldığını vurgulayan Abbas, “İsrail işgalini sona erdirmek ve 1967 sınırlarında bir Filistin devleti kurmak için siyasi diyaloğun yeniden sağlanması konusunda ABD yönetimi ve uluslararası toplumla birlikte çalışmaya hazırız” dedi.

İsrail’in saldırılarının ardından ABD’den İsrail ziyareti

Blinken’den Mısırlı gençlere övgü: Ortaklığımızı onlar geliştirecek

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *