Düzce genelinde acil yıkılacak ve ağır hasarlı 71 bina

Düzce genelinde acil yıkılacak ve ağır hasarlı 71 bina

Tüm hasar tespit çalışmalarının yüzde 70’e yakınının bitirildiğini, toplamda 4 bin 316 binada hasar tespit çalışmalarının yapıldığını belirten Bakan Kurum “Düzce genelinde acil yıkılacak ve ağır hasarlı 71 bina, 134 bağımsız bölüm tespit edildi” dedi.

Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Düzce Valiliğinde düzenlenen koordinasyon toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, depremden etkilenenlere tekrar “geçmiş olsun” dileğinde bulundu.

Bakan Kurum, vatandaşların sorunlarını, problemlerini, ihtiyaçlarını gidermek için bütün kurumların seferberlik ruhuyla hareket ettiğini dile getirerek, Gölyaka, Gümüşova, Çilimli ve Cumayeri ile kent merkezinde hasar gören binaları tespit ettiklerini ve vatandaşların taleplerini hızlı şekilde gidermenin gayreti içerisinde olduklarını anlattı.

Bir taraftan geçici barınma, gıda ihtiyaçları giderilirken diğer taraftan da hasar tespit çalışmalarını başlattıklarını aktaran Kurum, 600’ü aşkın görevlinin hasar tespit çalışmalarını yürüttüğünü ifade etti.

Kurum, riskli gördükleri binalarda yapı izleme ve lazer tarama cihazları, mobil laboratuvarlar ve araçlarla her türlü tespitin yapıldığına dikkati çekerek, hızlı bir şekilde hasar tespitlerini yapmanın ve vatandaşa bundan sonraki süreç için yol haritasını sunmanın en büyük arzuları olduğunu vurguladı.

Şu an itibarıyla kendilerine gelen taleplerin büyük bir kısmını hallettiklerini belirten Kurum, “Tüm hasar tespit çalışmalarına da baktığımızda yüzde 70’e yakını yapılmış oldu ve toplamda 4 bin 316 binada, 15 bin bağımsız bölümde hasar tespit çalışmaları şu an itibarıyla yapılmış oldu.” dedi.

Bakan Kurum, “Düzce genelinde acil yıkılacak ve ağır hasarlı 71 bina, 134 bağımsız bölüm tespit edildi. Tabii bu tespitlerle bir taraftan da kira, eşya ve taşınma yardımlarını veriyoruz. Gönül birliğiyle bu süreci yürütüyoruz. Vatandaşlarımızı güvenli alanlara taşımak suretiyle hemen acil yıkılacak binalarda yıkım sürecini Valiliğimiz koordinasyonunda yürüteceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kurum, yapılmış olan hasar tespit çalışmalarının e-devlet ile AFAD ve Bakanlık ofislerinden öğrenilebileceğini aktararak, “Burada az hasarlı veya hasarsız olarak evleri tespit edilen vatandaşlarımız evlerine girebilirler. Ağır hasarlı vatandaşlarımız evlerine giremeyecekler ve binaların yıkım ve taşınma sürecini birlikte yürüteceğiz.” diye konuştu.

“Afet konutlarımızı da en kısa sürede yapacağız”

Kurum, altyapılarını yapmak üzere İller Bankası Genel Müdürlüğü eliyle 10 milyon lira kaynağın belediyelere aktarıldığını belirterek, daha önceki afetlerde vatandaşlara verdikleri sözleri yerine getirdikleri gibi nasıl yeni yerleşim yerleri inşa ettilerse aynısını Düzce’de de yapacaklarını söyledi.

TOKİ’yle çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Kurum, daha önce açıkladıkları Sosyal Konut Projesi kapsamındaki evlere ilaveten ağır hasarlı binalar, acil yıkılacak binalar için projelerin hazırlandığını anlattı. Kurum, bu projeleri mevcut sosyal konuta ilave edeceklerini dile getirerek, şöyle devam etti:

“En kısa sürede merkezde zemin artı 2-3 katı geçmeyecek şekliyle binaların inşasını en kısa sürede yapıp vatandaşlarımıza teslime edeceğiz. Köylerimiz de var, köylerimizdeki evlerimize de tek katlı yine Karadeniz mimarisine, Düzce’mizin mimarisine, değerlerine, ihtiyaçlarına uygun şekilde tek katlı köy evlerimizin de inşasını yapıyor olacağız. Burada Düzceli vatandaşlarımız bizle omuz omuza hareket ettiler. Bütün vatandaşlarımız müsterih olsun, biz söz verdiğimiz bütün işlerimizi yaptığımız gibi yine afet konutlarımızı da en kısa sürede yapacağız.”

“3,2 milyon konutun dönüşümünü tamamladık”

Bu afetlerin ve depremlerin kentsel dönüşümün önemini bir kez daha gösterdiğini aktaran Kurum, “Bugüne kadar Sayın Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde 3,2 milyon konutun dönüşümünü tamamladık ve şu anda sahada da devam eden 250 bin konutun dönüşümü var. Yine 1999 depremi sonrasında yapmış olduğumuz Meclisimizdeki düzenlemeler, yapı denetim sistemindeki değişikliklerle birlikte bugüne kadar 6,6 milyon ev ve iş yerinin denetimi de tamamlandı. Bütün bunlarla birlikte aslında 24 milyon vatandaşımızı depreme dayanıklı evlerde oturtuyoruz.” ifadesini kullandı.

Kurum, Düzce’de daha önce yaşanılan depremlerde kente 6 bin 728 konut yapımını tamamladıklarını belirterek, vatandaşların sağlam ve güvenli bu konutlarda oturduğunu söyledi.

İlk Evim Projesi kapsamında 1100 konut inşa edecekleri bilgisini paylaşan Kurum, bu konutlarda da vatandaşların depreme dayanıklı alanlarda oturabileceğini kaydetti.

Kurum, Gölyaka ve diğer ilçelerde de bu projeleri devam ettireceklerini aktararak, şöyle konuştu:

“Belediyemizin belirlediği 8 kentsel dönüşüm alanı var. Bu da o yüzde 75-80 dediğimiz ki bu depremde 5,9 şiddetinde olmasına, ivmesinin çok yüksek olmasına rağmen Düzce merkezde az önce ifade ettiğim rakamlara baktığımızda hiçbir binamızın yıkılmadığını, yapı stokunun yüzde 75-80’inin bu yapılan düzenlemeler, çalışmalarla birlikte yenilendiğini düşündüğümüzde şükrediyoruz. Hiçbir vatandaşımızın canına zarar gelmedi. Diğer az hasarlı ve kentsel dönüşüm alanlarıyla ilgili de belediyemizle bu çalışmaları yapacağız. Bir taraftan 2018 yılında çipli beton uygulaması başlattık ki artık dökülen bütün betonları bilfiil takip ediyoruz. Bina kimlik sistemi getirdik. Bu sistemle artık kimlikli binalarda binanın yapısı, statiği, projesi buradaki oturan vatandaşlarımızın yine İçişleri Bakanlığımızla yapmış olduğumuz ortak çalışma çerçevesinde nüfus bilgilerine kadar her türlü bilgiye AFAD’ımızla birlikte ulaşabiliyoruz. 65 bin binamıza da bu anlamda dijital kimlik belgesi kazandırmış olduk.”

AFAD: Düzce’ye 17 milyon lira acil yardım ödeneği gönderildi

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Gölyaka’da meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki deprem nedeniyle Düzce’ye 17 milyon liralık acil yardım ödeneği gönderildiğini bildirdi.

AFAD‘dan yapılan açıklamada, 1 milyonu Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından olmak üzere, 17 milyon lira acil yardım ödeneğinin bölgeye gönderildiği belirtildi.

Açıklamada, ayrıca Düzce’de 37, İstanbul’da 2, Bolu’da 14, Zonguldak’ta 10, Sakarya’da 26 ve Bursa’da 4 kişi olmak üzere 93 kişinin yaralandığı, yaralılardan 13’ünün tedavisinin hastanelerde devam ettiği kaydedildi.

Düzce’de depremde hasar gören Sarıdere Köyü Camisi yıkılacak

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde depremde hasar gördüğü için ibadete kapatılan ve yıkım kararı verilen Sarıdere Köyü Camisi’ndeki eşyaların boşaltılmasına başlandı.

Düzce’de vatandaşlar park ve bahçelere kurulan çadırlarda konaklamayı sürdürüyor

Düzce’de depremin ardından evlerine girmeye korkan vatandaşlar, afetin ikinci gününde AFAD tarafından kurulan çadırlarda kalmaya devam ediyor. Dün merkez üssü Gölyaka’da meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremin ardından panikle dışarı çıkan vatandaşlar, park ve bahçelerde yoğunluk oluşturdu.

Korktukları için evlerine dönmek istemeyen vatandaşlar için Millet Bahçesi ve Anıt Park alanlarına AFADçadırları kuruldu. İlk geceyi aileleriyle burada geçiren vatandaşlar, depremin ikinci gününde de çadırlarda kalmayı sürdürüyor.

Vatandaşlara yatak, battaniye ve elektrikli ısıtıcı verilirken, Türk Kızılay ile çeşitli sivil toplum kuruluşları da sıcak yemek ve gıda desteği sağlıyor.

İçişleri Bakanı Soylu: Toplamda 27 milyon liralık ilk etapta bir ödenek buraya ulaşmış oldu

İçişleri Bakanı Soylu, “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız 1 milyon, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 10 milyon, AFAD Başkanlığı da 16 milyon lira ödenek gönderdi. Toplamda 27 milyon liralık ödenek buraya ulaşmış oldu.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile Düzce Valiliğinde düzenlenen koordinasyon toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Gölyaka ilçesinde yaşanan deprem vesilesiyle vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti.

“Depremin olduğu saatten bu saate kadar büyüklükleri 0,9 ila 4,3 arasında değişen 233 artçı deprem meydana geldi.” diyen Soylu, “37’si Düzce vilayetimizde olmak üzere 93 vatandaşımız yaralandı. Halen 13’ünün tedavilerine hastanelerde devam edilmektedir. Düzce’de 1’i yoğun bakımda olmak üzere 6 vatandaşımızın tedavilerine devam edilmektedir.” açıklamasında bulundu.

Soylu, ziyaretlerde onlardan genel durum hakkında kendi değerlendirmelerini de aldıklarını belirterek “Biz de atacağımız adımları belirlemeye çalıştık. Afete müdahale için kamu kurum ve kuruluşlarıyla sivil toplum kuruluşlarından toplam 3 bin 748 personel, 812 araç bu karşılaştığımız depremde, burada Düzce’de görev aldılar ve hâlâ almaya devam ediyorlar. Vatandaşlarımızın geçici barınma ihtiyacı oldu. 12 Kasım 1999 depremi burada büyük bir travma oluşturdu. Hâlâ onun etkilerini karşılaştığımız vatandaşlarda, hemşehrilerimizde görebiliyoruz. Bu vesileyle evine girmek istemeyenler oldu doğal olarak. Çocuklar korktular, bu vesileyle gerek kamu misafirhaneleri, gerek yurtlarımızın tamamı, gerekse de kurduğunuz çadır alanlarında vatandaşlarımızın barınmasına imkan sağlamak için adımlarımızı attık.” şeklinde konuştu.

“Burada bine yakın çadır kurduk. Hâlâ kurmaya da devam ediyoruz. Aynı zamanda ferdi olarak da vatandaşlarımız kendi evlerinin önüne engelli ve yaşlı olmaları nedeniyle istediler, oralarda destek ve yardımcı olundu. Gençlik Merkezleri, kapalı spor salonları açıldı. Buralarda vatandaşlarımız misafir edildiler, edilmeye de devam edilecekler. Hem AFAD hem Kızılay hem de belediyemiz şu ana kadar yaklaşık 20 bin battaniye dağıttılar. 3 bine yakın yataktır, çarşaftır, yani gece kalmalarını temin edecek bütün destekler sağlandı. 600’e yakın ısıtıcı dağıtıldı çünkü hava gece serinlemeye başladı ve yine bu esnada Kızılayımızla birlikte jandarmadan Diyanete kadar, polisten AFAD’a kadar, belediyelerimizin gıda tırlarına kadar, yardım arabalarına kadar Kızılayımız bunu koordine etti. Şu ana kadar 23 bin 265 kişiye 3 öğün sıcak yemek verildi. Sabah, öğlen ve akşam. Bu devam ediyor. Hem çadır alanlarımızın önünde hem de merkezlerde bu hizmetimiz hâlâ devam etmektedir.”

“Bizim zarar tespit komisyonumuzun başında Defterdarlık var. Ev, iş yeri ve araçlardaki zararların tespiti maksadı ile 220 kişiden oluşan 110 ekip çalışmalarına başladı. Bu sabah itibarıyla 3 bin 450 zarar tespit talebinin 818’i; 120 iş yeri, 693 konut ve 5 araç; mahallinde tespit yapıldı. Yarın da bir bu kadar yapılmış olacak. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın talimatları çerçevesinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız 1 milyon, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 10 milyon, AFAD Başkanlığı da şu ana kadar 16 milyon lira ödenek gönderdi. Toplamda 27 milyon liralık ilk etapta bir ödenek buraya ulaşmış oldu. Burada vatandaşımızı yalnız bırakmayacağız. Ebette ki özellikle yapı stokunun Düzce’de yüzde 75-80’inin iyi bir noktada olması, 1999 depremi sonrası yapılmış olması burada bu karşılaşmış olduğumuz depremde çok daha büyük bir maliyetle karşılaşmamamızı temin etmiştir.”

“Ağır hasarlı konutlarda eğer eşyasını almadan çıkıyorsa içerisine girilemeyecek durumdaysa 90 bin liraya kadar eşya yardımı yapacağız, aynı zamanda 30 bin lira kira ve taşınma yardımı gerçekleştireceğiz. Eğer ağır hasarlı konutlarda kiracı varsa burada 15 bin liraya kadar taşınma yardımı gerçekleştireceğiz. Eğer ağır hasarlı konutlarda ise ve konteynere geçiyorsa geçme maliyeti olarak da 15 bin lira yardımda bulunulacak.”

Soylu, eşya hasarları için tespit komisyonu oluşturduklarını, küçük eşya hasar tazmininin 5 bin liraya kadar karşılanacağını dile getirerek, çatı hasarlarının da 5 binden 15 bin liraya kadar karşılanacağını anlattı.

Komisyonun tespitiyle az hasarlı yapılarda 3-5-7 bin lira destek vereceklerini dile getiren Soylu, “Bu konularda ekiplerimiz çalışacaklar. Mal yerine gelir, yerine gelmeyen candır. Burada vatandaşlarımızın karşı karşıya kaldığı bu zor durumda bir nebze olsun biz de onlara destek olabilecek adımları atmaya devam edeceğiz.” dedi.

Bakan Yanık: 1 milyon liralık kaynak gönderildi

Habertürk TV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Düzce depreminde can kaybı olmadığını ve yaralıların durumunun iyiye gittiğini söyledi.

Depremden hemen sonra organize olduklarını belirten Yanık, “Psikososyal destek ekiplerimiz, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımızın temsilcileri sahaya indi. Şu ana kadar 3 bin 140 kişiye psikodestek sağlamışız. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımız tarafından 1 milyon liralık kaynak Düzce’ye ilk akut ihtiyaçlar için gönderildi. Zarar tespiti netleştikten sonra gerekli destekleri vatandaşlarımıza yine sağlayacağız.” diye konuştu.

Bakan Yanık, “Vatandaşımız geliyor, şartlarına bakıyoruz. Hanenin toplam geliri, demografik durumuna göre hizmeti tanımlıyoruz. Eşi vefat etmiş, 18 yaş altı en az 3 çocuğu olan kadınlara konut ve barınma desteğimiz var. Gelir durumuna göre barem oluşturduk. Doğal gaz, elektrik tüketim desteği sağlıyoruz. Bizim sosyal yardımlarımızın yüzde 65 oranında yararlanıcıları doğal olarak kadınlar. Yeni açtığımız başlıklar da var. Duruma göre bu başlıklar genişletilebilir.” ifadelerini kullandı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *