Dünya gazetesi kapandı, ekip yeni bir isimle gazeteye devam edecek

Dünya gazetesi kapandı, ekip yeni bir isimle gazeteye devam edecek

Dünya gazetesinin isim hakkını 3 yıl önce kiralayan “Dünya çalışanları”, hissedarın sözleşmeyi yenilememesi nedeniyle, ekonomi yayıncılığına “Nasıl Bir EKONOMİ” ismiyle devam edeceklerini bildirdiler.

Bloomberg HT’nin aktardığına göre, Dünya gazetesi çalışanları 21 Kasım’dan itibaren “Nasıl Bir EKONOMİ” adıyla yola devam edecek. Yeni yayın aynı ekip ve aynı çizgiyle çıkarılacak. Dünya isminin sonlanmasının gerekçesi olarak ise marka hakkına sahip hissedarın “sürdürülebilirliği olanaksız kılan koşulları” gösterildi.

Dünya gazetesi, 2019 yılında eski yayıncısının yönetimi altında uzun süreli sıkıntılı bir sürecin ardından kapanma noktasına gelmişti. Gazetenin çalışanları markayı kurtarmak için gazeteyi devraldı. Dünya markası satın alma vaadiyle kiralandı. Mevcut sözleşmenin ilk üç yıllık döneminin sonuna gelinmesinin ardından yeni sözleşme için müzakereler başladı.

Dünya çalışanları imzası ile gazetenin internet sayfasında şu açıklama yer aldı: 

Zorunlu bir veda; yeni bir başlangıç…

Değerli okurlarımız,

Türkiye ve dünyada yaşanan son dakika gelişmeleri, ekonomi ve siyaset gündemine dair tüm haber ve yorumları, piyasaların nabzını artık ekonomim.com web sitemizden takip edebilirsiniz.

★ ★ ★

Her yolculuğun son bulduğu bir durak var… Bizler de nihayet bir yolun sonuna geldik… İstemeyerek ve elimizde olmayan nedenlerle… Türkiye’nin tek ekonomi gazetesini her gün sizlere doyurucu bir içerikle, tarafsız, objektif ve dürüst bir yayıncılık anlayışıyla ulaştırma çabamızı, ‘çalışanların’ DÜNYA ailesi olarak elinizdeki bu sayı ile noktalıyoruz. DÜNYA’nın sıradışı bu son yolculuğunun en yakın tanıkları, hiç kuşkusuz sizlersiniz…

★ ★ ★

Hatırlayacağınız gibi, uzun süreli sıkıntılı bir sürecin ardından kapanma noktasına gelen bu değerli markayı kurtarmak ve işimizi korumak amacıyla, bundan tam üç yıl önce bu yola çıktık. Çalışanlar olarak her türlü maddi ve manevi fedakarlığı baştan göze aldık ve duayen gazeteci merhum Nezih Demirkent’in mirası DÜNYA’yı birlikte döndürmeye karar verdik; satın alma vaadiyle gazetenin isim hakkını kiraladık.

★ ★ ★

Sorumluluğumuz büyük, olanaklarımız son derece kısıtlıydı. Yılmadık; kendi gazetemiz olarak sahiplendiğimiz DÜNYA’yı her gün aynı heyecan ve titizlikle sizlere ulaştırmak için adeta gecemizi gündüzümüze kattık. Basın tarihinde belki de eşi bulunmayan örnek bir model yarattık. Ve gururla ifade ediyoruz ki, DÜNYA’nın itibarını ve marka değerini, başladığımız dönemin katbekat üzerine taşıdık.

★ ★ ★

Bu zor ve sıkıntılı süreçte en büyük desteği sizden aldık; benzersiz dayanışmayı siz değerli okuyucularımızdan gördük. Yakın desteğiniz ve bize büyük bir güç veren dayanışmanız olmasaydı, ülkemizin ve medyanın içinde bulunduğu koşullarda, bu zor yolculuk muhtemelen ilk yılını bile tamamlayamazdı. Bu vesileyle tüm okurlarımıza, bize olan inançları ve olağanüstü destekleri için sonsuz teşekkür ediyor, şükranlarımızı ve minnettarlığımızı sunuyoruz. Nihayet, mevcut sözleşmenin ilk üç yıllık döneminin sonuna geldik. Umudumuz ve dileğimiz DÜNYA adıyla birlikte yürümekti. Ancak yenileme süreci, fedakarlık sınırlarını zorlamamıza rağmen maalesef çıkmaza girdi. Önceki sözleşmenin ruhuyla bağdaşmayan ve sürdürülebilirliği olanaksız kılan koşullarla karşı karşıya kaldık. Devamla, son anda tarafımıza iletilen ihtarname ile sözleşmenin yenilenmeyeceği bilgisini aldık.

★ ★ ★

Bu durumda tek seçeneğimiz kaldı; kendi yolumuzu çizmek… “Çalışanların gazetesi” deneyiminden aldığımız cesaretle, yeni bir yayınla devam etme kararını verdik. Uzun yıllar emek verdiğimiz, sıkı bir aidiyet bağı oluşturduğumuz DÜNYA’dan kopmak kolay olmadı. Elbette içimiz buruk… Ama yeni bir yol açmak kaçınılmaz hale gelmişse, heyecanımızı kırgınlıklarımızın üstüne taşımalıydık…

★ ★ ★

Ve bir son-bir başlangıç diyerek yeni bir yola çıktık. DÜNYA’ya hayat veren ekip olarak aynı ilke ve anlayışla 21 Kasım Pazartesi gününden başlayarak kaldığımız yerden “Nasıl Bir EKONOMİ” adıyla yolumuza devam edeceğiz. Yine aynı ekip ve aynı çizgiyle her gün sizlerle birlikte olma çabası, gayreti ve daha iyisini sunma heyecanıyla gazetemizi sizlere ulaştıracağız. Ekonomiyi birlikte izleyecek, birlikte yorumlayacağız.

İlkeli ekonomi yayıncılığı dünyasında attığımız bu yeni adımda en büyük desteği yine sizlerden, okurlarımızdan alacağımıza inancımız tam…

Birlikte yolumuz açık olsun!
DÜNYA ÇALIŞANLARI

Şeref Oğuz: Yeni bir dünya kurulur ve orada yerimizi alırız

Dünya gazetesi yazarlarından Şeref Oğuz, İsmet İnönü’nün sözüne atıf yaptığı bugünkü yazısında, Dünya gazetesinin yolculuğunun sona erdiğini, ancak yeni bir isim altında devam edeceklerini şöyle anlattı:

Yıl 1964. İsmet İnönü; kendisine olumsuz ifadelerle dolu bir mektup yollayan ABD Başkanı Johnson’a cevabında, “yeni bir dünya kurulur ve Türkiye de bu dünyada yerini alır” demişti. Johnson istedi diye Türkiye durmadı ve uygarlık talebindeki ülkemiz, yol almaya devam etti, ediyor, edecek. Bazen bulunduğunuz yol, bir yere gelir, tıkanabilir. Öyle ki gayretinize rağmen yol alma imkânınız kalmaz. Ya geri dönmek ya da durup beklemek seçenekleri önerenler çıkar karşınıza… Siz de bir önü kesilen yola bakarsınız bir de yeni yolunuzu seçer, yol aça aça, kendi yolunuza doğru yola çıkarsınız.

DÜNYA TECRÜBESİ DEĞERLİDİR

Bu ayın 21’inde, mesleğe başladığım 1972’den beri, tam yarım asır geçmiş olacak. Meslekte 50 yılı geride bıraktığınızda, ister istemez tecrübeleriniz oluşuyor. Yol kazaları, krizler, yeni yayınlar, batan yayınlar, kapatılan yayınlar, satılan yayınlar, alınan yayınlar ve sürekli yayınlar…

Sürece görsel medya, radyo ve nihayet internet de girince medyanın kanal çeşitliliği de rengi, tadı, etkinliği de dönüştü, durdu… Ancak 2 şey değişmedi; 1-halkın haber alma hakkına hizmet ve 2-bunun gereğini, etik düzlemde gerçekleştirmek… Bu yolda diri ve duru kalmak da zaten böyle mümkün…

İKİ SORU İKİ CEVAP

Ekonomi yayıncılığı devam edecek mi?

Elbette… Bildiğimiz bu ve var olma tercihimiz de bu… Durmak yok, yola devam edeceğiz.

Peki, değişen ne olacak?

Değişen sadece yolun adı… Zira Dünya gazetesinin 40 yılı aşkın geçmişinde, ekonomi aktörlerinin ihtiyaç duyduğu bilgi ve yorumu üretme beceri ve yetkinliğinde arkadaşlarımız oldu. Şimdi bu uzman ekiple, ancak yeni bir marka ile pazartesinden itibaren okurlarımızla iletişimimiz aralıksız sürecek.

NOT

KALİTELİ YAYINA İHTİYAÇ ASLA BİTMEYECEK

Çoğu kez yeni bir mecra geldiğinde, yapılan yorum şudur; “artık bu medya öldü…” Radyo çıktığında gazete bitecekti, bitmedi. TV çıktığında gazete de radyo da bitecekti; bitmediler. İnternet geldi, artık “başka şeye ihtiyaç yok” denildi, öyle olmadı. Yazılı medya, üçüncü hamur kâğıt yerine giderek sanal kâğıda (PDF ve internet) dökülse de varlığını sürdürüyor. Bize gereken güncel haber ise, ortalık böylesiyle dolu… Ancak bize gereken güncel olmanın yanı sıra güvenilir bilgi ise bu süreçte devreye editöryal sorumluluk sahibi, ekonomi uzmanlığı ve yetkin yayıncılar girer. Bizler bize DÜNYA markasını 3 yıl kiralayanlara teşekkür eder, bundan sonra kendi markamızla ve öz değerlerimiz ile yolumuza devam edeceğiz. Hoşçakal Dünya ve merhaba yeni yayınımız Nasıl Bir EKONOMİ.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *