Rusya: İsrail ordusu gerginliği kışkırtıyor

Rusya: İsrail ordusu gerginliği kışkırtıyor

Siyonist işgalci İsrail ordusunun, İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’ne tanklar, helikopterler ve zırhlı birliklerle saldırmasının ardından Rusya Dışişleri Bakanlığı durumun gerginleşmesinin ‘endişe verici’ olduğunu bildirdi.

Rus Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, yaptığı yazılı açıklamada, Gazze Şeridi’ndeki İsrail saldırganlığını değerlendirdi. İsrail ordusunun 5 Ağustos’ta Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının bölgede “gerginliği kışkırttığını” belirten Zaharova, şunları kaydetti:

“Moskova, Filistin-İsrail meselesi bölgesinde silahlı şiddetin dalgasından ciddi endişe duyuyor. Tam ölçekli askeri çatışmaya ve ileride Gazze’deki insani durumun daha da kötüleşmesine yol açabilecek olayları derin endişeyle karşılıyoruz. İlgili tüm tarafları mümkün mertebe itidalli olmaya, askeri eylemlerin artmasına izin vermemeye ve sürdürülebilir ateşkes sürecine dönmeye çağırıyoruz.”

Zaharova, Filistin meselesinin, Birleşmiş Milletler (BM) kararları çerçevesinde çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Şu ana kadar 24 şehid, 203 yaralı Filistinli var

İşgalci İsrail ordu sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi‘ne “savaş uçakları, hava araçları, helikopterlerle” saldırıların devam ettiği belirtildi.

Ordu, İslami Cihad’a bağlı olduğu gerekçesiyle “bazı hedefler, Han Yunus’ta bir askeri depo, Gazze merkezde bir askeri eğitim merkezi ve mühimmat depoyu” vurduğunu duyurdu. İsrail ordusunun saldırılarına tank ve zırhlı birliklerin de katıldığı bu sabahtan itibaren İslami Cihad’a ait 7 noktanın hedef alındığı belirtildi.

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında aralarında 6 çocuk, 23 ile 79 yaşlarında iki kadının yer aldığı 24 kişinin şehid olduğu belirtildi. Yaralı sayısının 203’e yükseldiği paylaşıldı ancak durumlarına ilişkin detay verilmedi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *