Batı Şeria’da Gazze’ye destek yürüyüşleri

Batı Şeria’da Gazze’ye destek yürüyüşleri

Filistin Ulusal ve İslami Güçler Komitesi ve Fetih Hareketinin çağrısıyla, Batı Şeria’nın Ramallah, Cenin ve El Halil kentlerinde Gazze’ye destek yürüyüşü düzenlendi. Filistin Devlet Başkanlığı, İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırıyı kınadı. İslami Cihad Hareketinin askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri de Tel Aviv ve merkezdeki şehirlere doğru 100 roket fırlattığını duyurdu.

İşgalcinin saldırısı

İşgalci İsrail ordusu, bugün abluka altındaki Gazze Şeridi’nde İslami Cihad Hareketine ait merkezleri vurduğunu açıkladı.

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda aralarında 5 yaşında bir çocuğun da bulunduğu 10 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 55 kişinin yaralandığı aktarıldı.

İslami Cihad Hareketi Sözcüsü Davud Şihab da Al Jazeera televizyon kanalına yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırısında hareketin önde gelen isimlerinden Teysir el-Caberi’nin öldürüldüğünü duyurmuştu.

Filistin yönetiminden açıklama

Filistin Devlet Başkanlığı, İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırıyı kınadı. Filistin yönetiminin İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırıya yönelik açıklaması, Filistin resmi ajansı WAFA’da yayımlandı.

Gazze Şeridi’nde tırmanan tehlikeli gerginlikten İsrail ordusunun sorumlu tutulduğu açıklamada, İsrail’in saldırılarını derhal durdurması talep edildi.

Açıklamada ayrıca, uluslararası topluma, İsrail’in başta Gazze’de olmak üzere Filistin halkına yönelik saldırılarını durdurması için baskı oluşturma çağrısında bulunuldu.

Filistin şehirlerinde yürüyüşler yapıldı

Siyonist İsrail işgali altındaki Batı Şeria’nın çeşitli kentlerinde, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını kınayan gösteriler yapıldı.

Filistin Ulusal ve İslami Güçler Komitesi ve Fetih Hareketinin çağrısıyla, Batı Şeria’nın Ramallah, Cenin ve El Halil kentlerinde Gazze’ye destek yürüyüşü düzenlendi.

Bu kentlerin çeşitli noktalarında bir araya gelen onlarca Filistinli, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını kınayarak, İsrail aleyhinde sloganlar attı.

İsrail ordusu, bugün abluka altındaki Gazze Şeridi’nde İslami Cihad Hareketine ait merkezleri vurduğunu açıklamıştı.

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda aralarında 5 yaşında bir çocuğun da bulunduğu 10 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 55 kişinin yaralandığı aktarılmıştı.

Gazze’den İsrail’e roketler fırlatıldı

İsrail ordusunun, 10 Filistinlinin ölümüne neden olan saldırıları devam ederken, Gazze’den de İsrail yönüne doğru roketler fırlatıldı. Konuya dair İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in güneyi ve merkez bölgelerinde saldırı sirenleri çaldığı belirtildi. Yediot Ahronot gazetesinin haberine göre, Tel Aviv kentinde de sirenler çaldı.

İslami Cihad Hareketinin askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri, atılan roketlere ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında İslami Cihad yöneticisi Teysir el-Caberi’yi öldürmesine karşılık, Gazze Şeridi’nin çevresi, Tel Aviv ve merkezdeki şehirlere doğru 100 roket fırlatıldığı kaydedildi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *