Yüksek Askeri Şura kararları Resmi Gazete’de

Yüksek Askeri Şura kararları Resmi Gazete’de

Dün Anıtkabir ziyareti ile başlayan Yüksek Askeri Şura toplantısı Külliye’de gerçekleştirildi. Şurada alınan karara göre, 38 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edilirken, 16 general ve amiral bir üst rütbeye, 47 albay ise general ve amiralliğe terfi ettirildi. Ayrıca, 40 general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatıldı.

Erdoğan başkanlığında şura üyeleri Anıtkabir’i ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyeleri, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantı öncesi Anıtkabir’e geldi.

Erdoğan’ın ay yıldız motifli çelengi Atatürk’ün mozolesine bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Heyet mozoleye çıkan merdivenin önünde fotoğraf çektirdikten sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti.  Erdoğan, burada Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı.

Şura toplantısı Erdoğan başkanlığında Külliye’de yapıldı

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapıldı.

Toplantıya, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz katıldı.

Erdoğan Yüksek Askeri Şura kararlarını onayladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in görev süresi bir sene uzatıldı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen 2022 Yılı Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısının ardından basın açıklaması yaptı.

Toplantıda, Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) görevli general/amiral ve albaylardan bir üst rütbeye yükseltilecekler, görev süresi uzatılacaklar ve kadrosuzluktan emekliye sevk edileceklerin durumlarının görüşülerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tensibiyle karara bağlandığını belirten Kalın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“30 Ağustos 2022 tarihinden geçerli olmak üzere 16 general ve amiral bir üst rütbeye, 47 albay general ve amiralliğe yükseltilmiştir. 40 general ve amiralin görev süreleri bir yıl, 313 albayın görev süreleri ise 2 yıl süreyle uzatılmıştır. 38 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2022 tarihinden geçerli olmak üzere emekliye sevk edilmiştir. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in yaş haddi ve görev süresi bir yıl uzatılmıştır. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edildiklerinden Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu Deniz Kuvvetleri Komutanı, Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Atilla Gülan Hava Kuvvetleri Komutanı olarak atanmıştır.”

Kalın, halen 264 olan general ve amiral sayısının 30 Ağustos 2022 tarihi itibarıyla 273 olacağını ifade ederek, şunları söyledi:

“30 Ağustos 2022 tarihinden geçerli olmak üzere Hava Kuvvetleri Komutanlığından Korgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu orgeneralliğe, Kara Kuvvetleri Komutanlığından Tümgeneraller Yılmaz Yıldırım ve Bahtiyar Ersay korgeneralliğe, Hava Kuvvetleri Komutanlığından Tümgeneral İsmail Günaydın korgeneralliğe terfi ettirilmişlerdir. Kara Kuvvetleri Komutanlığından Tuğgeneraller Osman Aytaç, Mustafa Koşan, Tamer Atay, Alparslan Kılınç, Fethi Oltulu ve Sinan Eren tümgeneralliğe, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından Tuğamiraller Rafet Oktar, Erhan Aydın ve Nihat Baran tümamiralliğe, Hava Kuvvetleri Komutanlığından Tuğgeneraller Ergin Dinç, Kadircan Kottaş ve Ali Özmen tümgeneralliğe terfi ettirilmişlerdir.”

Bir üst rütbeye yükselen, görev süreleri uzatılan general, amiral ve albayların yeni rütbe ve görevlerinin hayırlı olmasını dileyen Kalın, görev suresini tamamlayarak emekliye ayrılacak olan general, amiral ve albaylara ise hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

Erdoğan’dan YAŞ kararları sonrası teşekkür mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, YAŞ kararlarını imzaladığı fotoğrafa yer verdi. Erdoğan’ın, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu tarafından takdim edilen Şura kararlarını imzalaması sırasında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan da hazır bulundu.

Erdoğan, mesajında, “Yüksek Askeri Şura’da alınan kararların, caydırıcılığı her alanda daha da artan kahraman ordumuz ile milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Emekliliğe ayrılan komutanlarımıza hizmetleri için teşekkür ediyor, yeni görevleri tevdi edilenlere başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Yüksek Askeri Şura’nın dikkati çeken isimleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan YAŞ kararları kapsamında, 16 general ve amiral bir üst rütbeye, 47 albay ise general ve amiralliğe yükseltilirken 40 general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatıldı.

Görev süresi uzatılan generaller arasında ilk sırayı Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler aldı. Orgeneral Güler bu sene itibarıyla hem yaş haddini hem de görevdeki bekleme süresini doldurmuştu.

Ancak 13 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Askeri Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Genelkurmay Başkanlığı görev süresine ilişkin düzenlemeye gidildi. Buna göre, Genelkurmay Başkanının yaş haddinin, birer yıllık süreyle 72 yaşına kadar Cumhurbaşkanı onayı ile uzatılabilmesine olanak sağlandı.

YAŞ kararları kapsamında da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayıyla yaş haddi ve görev süresi bir yıl uzatılan Orgeneral Yaşar Güler, 1990’dan sonra dört yıldan fazla Genelkurmay Başkanlığı görevini yerine getiren ilk isim oldu.

Deniz ve Hava’da komutan değişimi

YAŞ kararları kapsamında, normal bekleme süresini tamamlayarak kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edilen isimlerin arasında iki kuvvet komutanı da yer aldı.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, 22 Ağustos 2017’de atandığı Deniz Kuvvetleri Komutanlığından emekliye sevk edildi. Özbal’ın yerine Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu getirildi. Tatlıoğlu döneminde Donanma Komutanlığı, gerek deniz hak, alaka ve menfaatlerin korunmasında gerekse sondaj faaliyetlerine yönelik yürüten refakat görevlerindeki başarılarıyla dikkati çekti.

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz de emekliye sevk edilen bir diğer kuvvet komutanı oldu. Küçükakyüz, 21 Ağustos 2017’de atandığı görevini Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Atilla Gülan’a devredecek. Orgeneral Gülan, yurt içi ve sınır ötesinde terör örgütüne büyük darbe vuran hava harekatlarını yöneten isimlerin başında yer alıyor.

Terörle mücadele görev alan komutanlara terfi

Kara Kuvvetleri Komutanlığında korgeneralliğe terfi eden iki isimden biri 7’nci Kolordu Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım oldu. Yıldırım, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye kuzeyindeki harekatlarının sevk ve idaresindeki başarılarıyla dikkati çekiyordu.

Korgeneral olan bir diğer isim ise Bahtiyar Ersay olarak açıklandı. Bir dönem Kara Kuvvetleri Harekat Başkanlığı görevini de icra eden Ersay, son olarak Türk Silahlı Kuvvetleri Azerbaycan Görev Grup Komutanlığı görevini yürütüyordu.

FETÖ’nün kumpas davaları kapsamında 3 yıl cezaevinde kalan Bahtiyar Ersay, sonrasında beraat ederek terörle mücadeleye geri dönen isimlerin arasında bulunuyor.

Tuğgenerallikten bir üst rütbeye terfi edenler arasında Türk Silahlı Kuvvetleri Libya Görev Grubu Komutanı Osman Aytaç da yer aldı.

Albaylık ve tuğgenerallik görevlerinin büyük bölümünü Suriye sınır hattında geçiren, son olarak da sınır ötesindeki birliklerin lojistik imkanlarından sorumlu olan Kara Kuvvetleri Lojistik Başkanı Alparslan Kılınç ile Pençe serisi operasyonları kapsamındaki başarılarıyla dikkati çeken 2. Hudut Tugay Komutanı Fethi Oltulu tümgeneralliğe terfi eden isimlerden oldu.

Albaylık dahil görev süresinin büyük bölümünü arazide geçiren, terörle mücadele operasyonlarında önemli görevler alan “bordo bereli” Albay Rıza Kocabaş da tuğgeneralliğe terfi eden isimlerin arasında yer aldı.

Milli Savunma Üniversitesi’nden terfiler

Deniz Kuvvetleri Komutanlığında, Milli Savunma Üniversitesi Deniz Harp Okulu Komutanı Tuğamiral Erhan Aydın ile Milli Savunma Üniversitesi Deniz Harp Enstitüsü Komutanı Tuğamiral Rafet Oktar bir üst rütbeye yükselirken Hava Kuvvetleri Komutanlığında Milli Savunma Üniversitesi Hava Harp Okulu Komutanı Tümgeneral İsmail Günaydın korgeneralliğe terfi eden diğer isim oldu.

Hava Kuvvetleri Komutanlığından Hava Eğitim Komutanı Korgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu, terfi ederek dördüncü yıldızı takmaya hak kazanan tek isim olarak dikkati çekti.

Terörle mücadeledeki hava harekatlarında önemli görevler alan Diyarbakır’daki 8. Ana Jet Üs Komutanı Ali Özmen ile Balıkesir’deki 9. Ana Jet Üs Komutanı Ergin Dinç ise tümgeneralliğe terfi ederken FETÖ baskıları sonucu TSK’den ayrılan, sonrasında “yuvaya dönüş” kapsamında Hava Kuvvetleri Komutanlığına dönen isimlerden Mehmet Serkan Dan, Hüseyin Sabri Akyol, Soner Oran, Kubilay Uzun tuğgeneralliğe terfi eden albaylar arasında yer aldı.

Ordu komutanlarına uzatma

YAŞ kararları kapsamında 40 general ve amiralin görev süreleri bir yıl süreyle uzatıldı.

Görev süreleri uzatılan generallerin arasında 3. Ordu Komutanı Korgeneral Yavuz Türkgenci, 1. Ordu Komutanı Korgeneral Kemal Yeni, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim ve Doktrin Komutanı (EDOK) Korgeneral Sinan Yayla yer aldı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye kuzeyinde gerçekleştirdiği harekatlarda önemli görevler üstlenen tuğgeneraller Faruk Metin ile Mehmet Özeren’in görev süresi bir yıl daha uzatılırken Hava Kuvvetleri Komutanlığında ise Kurmay Başkanı Korgeneral İsmail Güneykaya ile Milli Savunma Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Tümgeneral Göksel Kahya görev süresi uzatılan diğer isimler oldu.

Korgeneral Güneykaya Hava Kuvvetleri Komutanlığının en yoğun dönemlerinde aldığı görevlerle dikkati çekerken Tümgeneral Kahya da tahıl krizinin çözümünde Kalender Kasrı’nda kurulan Rusya, Ukrayna ve BM heyetlerinin bulunduğu masada Türkiye’yi temsil eden isim olarak öne çıktı.

Kireçtepe ve Ecevit’e uzatma

2018’deki YAŞ kararları kapsamında Sualtı Taarruz Komutanlığı (SAT) bünyesinden çıkan “ilk” amiraller olma özelliğini taşıyan Mustafa Turhan Ecevit ile Ercan Kireçtepe görev süresi uzatılan isimler arasında yer aldı.

İki isim, FETÖ’nün kumpas davaları sonucu hapse girmişti. Ecevit ve Kireçtepe, “Poyrazköy Davası”nda hüküm giymiş, cezaevinde hapis yattıktan sonra yeniden yargılama sonucu beraat ederek Sualtı Taarruz Komutanı ve Sualtı Taarruz Komutan Yardımcısı olarak üniformalarını giymişti.

1996’da Kardak kayalığına çıkıp buraya Türk bayrağı diken timde görev yapan Kireçtepe, SAT Komutanlığı görevine devam ederken Ecevit ise Çanakkale Boğaz Komutanlığı görevini yürütüyor.

Yüksek Askeri Şura kararları Resmi Gazete’de

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları, Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre, 38 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edilirken, 16 general ve amiral bir üst rütbeye, 47 albay ise general ve amiralliğe terfi ettirildi. Ayrıca, 40 general ve amiralin ise görev süreleri bir yıl uzatıldı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *