28 Şubat hükümlüsü Çevik Bir tahliye edildi

28 Şubat hükümlüsü Çevik Bir tahliye edildi

28 Şubat davasında cezası kesinleşen ve İzmir’de cezaevinde bulunan eski orgeneral Çevik Bir’in, sağlık sorunları gerekçesiyle tahliyesine karar verildi. Cezaevinden tahliye edilen Çevik Bir, Bodrum’daki evine geçti.

Alınan bilgiye göre, avukatları 83 yaşındaki Bir’in sağlık sorunları nedeniyle cezasının infazının geri bırakılması talebiyle savcılığa başvurdu.

Adli Tıp Kurumu Başkanlığının, müebbet hapis cezası alan Bir’in “hayatını yalnız idame ettiremeyeceği” raporunun ardından İzmir 1 No’lu F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan da “hükümlünün cezasının sağlık nedeni ile geri bırakılmasının toplum güvenliği bakımından ağır ve somut tehlike oluşturmayacağı kanaatine varıldığı” yönünde görüş bildirildi.

Bir’in cezasının infazının 1 yıl süreyle geri bırakılmasına ve tahliyesine karar verildi.

Çevik Bir, tahliye kararının ardından yakınları ile beraber gece saatlerinde Bodrum’daki evine geldi.

Çevik Bir’in avukatı Ümit Kara’nın 15 Haziran’da verdiği dilekçede; Bir’in ileri derecede demans hastası olduğu, cezaevi koşullarında cezanın anlam ve sonucunu idrak edemediği, yemek yemeyi unutarak aç kaldığı ve yaşam tehlikesini içeren sağlık sorunları olduğu belirtilmişti.

Müebbete mahkum edildi

Orgeneral Çevik Bir, 28 Şubat davasında müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Ankara 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 28 Şubat davası, 13 Nisan 2018’de karara bağlandı. Aralarında dönemin simge ismi Genelkurmay 2’nci Başkanı Çevik Bir, emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın da bulunduğu 18 sanığa ‘Türkiye Cumhuriyeti icra vekilleri heyetini cebren ıskat veya vazife görmekten men’ suçundan müebbet hapis cezası verildi.

Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi, temyiz incelemesini 9 Temmuz 2021’de tamamlayarak, 14 sanık hakkındaki müebbet hapis cezasını onadı.

Sanıklardan eski YÖK üyesi Erdoğan Öznal, dönemin YÖK Başkanı Prof. Dr. Halil Kemal Gürüz, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Hayri Bülent Alpkaya ve dönemin Genelkurmay Adli Müşaviri Muhittin Erdal Şenel’in eylemlerinin bu suça yardım kapsamında olduğu sonucuna varılarak, müebbet hapis cezaları bozuldu. Ayrıca diğer 37 sanık hakkındaki beraat kararları da onandı.

‘Böyle güzel şeylerin peşinde olun’

Çevik Bir, ileri ‘demans’ hastası tanısı konulmasının ardından 11 aydır tutuklu bulunduğu İzmir Buca 1 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan tahliye edildi. Bir, akşam saatlerinde cezaevinden çıktı.

Cezaevi önüne gelen yakınları ile kısa bir süre sohbet eden Bir, tahliyenin ardından hatıra fotoğrafları çektirdi. Cezaevi önünde kısa bir açıklama yapan eski Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir, “Böyle güzel şeylerin her zaman peşinde olun. Teşekkür ederim” dedi. Kız kardeşi Güleren Bir Pişpişoğlu ise, “Keşke daha önce sağlığı yerindeyken tahliye olsaydı ama yine de çok mutluyuz” diye konuştu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *