Arabistan hava sahasını İsrail’e açtı

Arabistan hava sahasını İsrail’e açtı

Suudi Arabistan, İsrail uçuşlarını da kapsayacak şekilde, Sivil Havacılık Otoritesi taleplerini yerine getiren tüm uçuşlara açma kararı aldı. Biden, 15 Temmuz’da İsrail’den doğrudan Cidde’ye, Suudi Arabistan’a uçan ilk Amerikan Başkanı olacağını duyurmuştu.

Suudi Arabistan Sivil Havacılık Otoritesinden yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Suudi Arabistan, uluslararası hava sahasını kullanan sivil uçuşlar arasında ayrım yapmamayı öngören 1944 Chicago Uluslararası Sivil Havacılık Konvansiyonu’na uyma ve uluslararası havacılık bağlantısını sağlama çabaları doğrultusunda ülkenin hava sahasını, Sivil Havacılık Otoritesi taleplerini yerine getiren tüm uçuşlara açma kararı aldı.”

Öte yandan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, yaptığı açıklamada, Başkan Biden’ın, Suudi Arabistan’ın “tarihi bir kararla” hava sahasını İsrail’i de kapsayacak şekilde tüm sivil uçuşlara açmasını memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

ABD Başkanı Joe Biden, dün, İsrail ve Filistin’den sonra Orta Doğu turunun ikinci ayağı olan Suudi Arabistan’a geçeceğine değinerek şunları söylemişti:

“Yarın (15 Temmuz 2022) İsrail’den doğrudan Cidde’ye, Suudi Arabistan’a uçan ilk Amerikan Başkanı olacağım. Bu, önemli bir ilerlemeyi temsil ediyor. Yarın Suudi liderliği ile görüşmemde doğrudan bir mesaj taşıyor olacağım: Tüm bölgeye ve açıkçası tüm dünyaya barış ve daha istikrarlı olağanüstü fırsatlar getirecek bir mesaj.”

İlk izin 31 Ağustos 2020’de verilmişti

Suudi Arabistan, Aralık 2020’de, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) seferlerinde İsrail uçaklarının hava sahasını kullanmasına izin vermişti.

Bunun öncesinde, İsrail ile BAE arasında ilişkileri normalleştirme anlaşmasının ardından Tel Aviv’den bir heyet 31 Ağustos’ta Abu Dabi’ye gitmişti. ABD’li Kushner’in öncülük ettiği bazı ABD’li yetkililer İsrail heyetiyle birlikte aynı uçakla Tel Aviv’den Abu Dabi’ye hareket etmiş, söz konusu uçak, Suudi Arabistan hava sahasını kullanarak BAE’ye ulaşmıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *