Kanada’dan Rusya’ya ‘ilginç’ yasak

Kanada’dan Rusya’ya ‘ilginç’ yasak

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Rusya’dan ham petrol ithalatını yasaklamayı planladıklarını açıkladı. Ancak Kanada zaten iki yıldır Rusya’dan ham petrol ithalatı yapmıyor. Başbakan, durum öyle olsa da yasağın önemli olduğunu savunuyor.

‘Petrol almıyoruz ama bu mesaj önemli!’

Trudeau, düzenlediği basın toplantısında, Kanada’nın, Ukrayna’nın Rus ordusuna karşı “kahramanca savunmasına” destek vermeye devam edeceğini söyledi. Kanada Başbakanı, petrol endüstrisinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve oligarklarına büyük fayda sağlayan bir endüstri olduğunu belirtti. Trudeau, “Rusya’dan tüm ham petrol ithalatını yasaklama niyetimizi duyuruyoruz.” dedi. Trudeau, Kanada’nın son yıllarda Rusya’dan çok az miktarda ham petrol ithal ettiğini ancak bu önlemin “güçlü bir mesaj” niteliği taşıdığını iddia etti.

‘Ukrayna’ya tanksavar sağlamayı da planlıyoruz’

Kanada’nın Ukrayna’ya tanksavar silah sistemleri sağlama planını da duyuran Trudeau, NATO çabalarının bir parçası olarak Kanada Silahlı Kuvvetlerinin malzeme ve yardım taşımak için havadan ikmal desteği sağlayacağını ifade etti.

Kanada’nın Rusya’dan ithalatı sembolik

Kanada’nın resmi istatistik kurumu verilerine göre, Kanada 2021 yılında yaklaşık 228 milyon dolar değerinde Rusya’dan enerji ürünü ithal etti.

Kanada Doğal Kaynaklar Bakanı Jonathan Wilkinson ise Kanada’nın 2019’dan bu yana Rusya’dan herhangi bir ham petrol ithalatı yapmadığını bildirdi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *