Fransa Rusya’ya “ekonomik ve mali savaş” açacak

Fransa Rusya’ya “ekonomik ve mali savaş” açacak

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı askeri harekatın 6. gününde açıklama yapan Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, ‘Rusya’ya topyekûn ekonomik ve mali savaş açacağız ve Rusya ekonomisinin çöküşünü sağlayacağız’ iddiasında bulundu.

Kamu yayıncısı France İnfo’ya konuşan Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Rusya’ya yönelik alınacak yaptırımlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Rusya karşı alınan ekonomik ve finansal yaptırımlarının işe yaradığını belirten Le Maire, Avrupa Birliği’nin (AB) bu konuda kararlı duruş sergilediğini savunarak, “Rusya’ya topyekûn ekonomik ve mali savaş açacağız” dedi.

‘Bunun bedelini Rus toplumu da ödeyecek’

Le Maire, yaptırımların Rusya ekonomisini ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Rus oligarkları zora sokacağını öne sürerek, uygulamaya konulacak yaptırımların bedelini Rus toplumunun da ödeyeceğini söyledi.

Avrupa Birliği yaptırım listesindeki Rus oligarkların sayısının 488 olduğu bilgisini paylaşan Le Maire, onların yanı sıra eş, çocuk ve emlak şirketlerinin hesaplarını da incelenmeye aldıklarını duyurdu.

Harekete geçmek için ne bekliyorlar?

Bakan Le Maire, bir dizi yeni yaptırımın daha masada olduğunu belirterek harekete geçmek için Avrupa Komisyonu’ndan çıkacak kararları beklediklerini söyledi. Gerek duyulduğu takdirde Rusya’ya karşı ekonomik ve mali yaptırımların daha da güçlendirilmesi adına bugün G7 ülkeleri ile bir toplantı gerçekleşeceğini kaydeden Le Maire, yarın ise yaptırımların hayata geçirilmesine ilişkin Avrupa Birliği ülkelerinin ekonomi bakanlarıyla bir araya geleceklerini aktardı.

Le Maire, Rusya’ya karşı yaptırımlarının “hızlı ve sert” uygulanması gerektiğine dikkati çekerek Rus rublesinin yüzde 30 değer kaybettiğini ve Rus döviz rezervlerinin erimeye başladığını dile getirdi.

‘Rusya ekonomisinin çöküşünü sağlayacağız’

Fransa Ekonomi Bakanı “Rusya ekonomisinin çöküşünü sağlayacağız.” ifadesini kullanarak yaptırımların Rusya’nın Ukrayna’ya karşı daha iyi niyetler ortaya koyduğu ana kadar süreceğine işaret etti.

Rusya’daki Fransız şirketleri ile görüşme

“ABD ve Avrupa birlikte dünyanın açık ara en güçlü ekonomik ve finansal kıtasıdır.” diyen Le Maire, yaptırımlar kapsamında Rusya’da faaliyetleri bulunan Total Enerji ve Fransız enerji şirketi Engie’nin yöneticileri ile görüşeceğini belirtti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *