İsveçli şirketten DAEŞ’e 20 milyon kron rüşvet

İsveçli şirketten DAEŞ’e 20 milyon kron rüşvet

İsveç menşeli teknoloji şirketi Ericsson’un, terör örgütü DEAŞ’a 2014 yılında Irak’ın Musul kentinde 20 milyon kron rüşvet verdiği ortaya çıktı. Ericsson’un, daha önce de rakipleri saf dışı bırakmak için rüşvet dağıttığı ortaya çıkmıştı.

İsveç devlet televizyonu SVT, Ericsson’un iç yazışmalarına ilişkin belgeleri yayımladı. Belgelere göre, 2014 yılında sözde DEAŞ komutanı, Ericsson’un bir yöneticisini arayıp “bölgede çalışabilmeleri” için rüşvet istedi. Bunun üzerine Ericsson firması, DEAŞ’a 20 milyon kron gönderdi.

Ericsson şirketinden yapılan açıklamada, suçlamalara yönelik soruşturma başlatıldığı belirtildi. Açıklamada, soruşturma sonucunda birkaç çalışanın şirketten çıkarıldığı ve herhangi bir Ericsson çalışanının terör örgütlerinin finansmanına doğrudan karıştığının söylenemeyeceği savunuldu.

Rakipleri safdışı bırakmak için rüşvet

Ericsson şirketinin, 2019’da farklı ülkelerde rakiplerini saf dışı bırakmak için telekom şirketlerinin yöneticilerine ve bürokratlara rüşvet dağıttığı ortaya çıkmıştı.

ABD Adalet Bakanlığı, 2000’den 2016’ya kadar devam eden rüşvet olayları nedeniyle İsveçli telekom şirketinden 1 milyar dolar ceza ödemesini talep etmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *