Hollanda, Ukrayna’ya yakında füze gönderecek

Hollanda, Ukrayna’ya yakında füze gönderecek

Rusya tarafından kuşatılmış ve düşmek üzere olan Kiev’in yardım talebine Hollanda hükümetinden yanıt geldi. Hollanda Ukrayna’ya 200 Stinger uçaksavar füzesi gönderecek, ancak ne zaman gönderileceği şu an belirsizliğini koruyor.

Hollanda Dışişleri ve Savunma Bakanlıklarınca yapılan ortak yazılı açıklamada, Ukrayna’nın ek askeri malzeme desteği talebinde bulunduğu ve bunun karşılanacağı bildirildi. Açıklamada, Ukrayna’ya en kısa sürede 200 Stinger uçaksavar füzesinin tedarik edileceği belirtildi.

Silah, radar ve miğfer gibi farklı askeri malzemelerin bir kısmının bugün sevk edildiği kaydedilen açıklamada, diğerlerinin de en kısa sürede nakledileceği bilgisi paylaşıldı. Açıklamada, Ukrayna’da güvenliğin tahmin edilemez durumda olduğu ve ülkenin batısındaki Lviv’de de güvenlik durumunun kötüleştiği gerekçesiyle daha önce Kiev’den Lviv’deki Hollanda destek merkezine taşınan büyükelçilik görevlilerinin Polonya’ya geçecekleri bildirildi.

Hollanda hükümeti, 18 Şubat’ta Ukrayna’ya radar ve miğfer gibi farklı askeri malzeme yardımında bulunacağını açıklamıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *