Prigozhin: Batı, bu ülkelerin halklarına ‘yarı hayvanmış’ gibi muamele ediyor

Prigozhin: Batı, bu ülkelerin halklarına ‘yarı hayvanmış’ gibi muamele ediyor

Rus paralı asker şirketi Wagner’in arkasındaki isim Yevgeny Prigozhin “Afrika’da yeni bir özgürleşme hareketi başladı. Burkina Faso’daki darbe de Afrika’da sömürgeciliğin sona erdiği bir yeni bir döneme işaret ediyor” iddiasında bulundu.

Rus paralı asker şirketi Wagner’in arkasındaki isim olduğu belirtilen Yevgeny Prigozhin​​​​​​​, Burkina Faso’da darbeden memnun olduklarını belirterek, bunun Afrika’da sömürgeciliğin sona erdiği yeni bir dönemin işareti olduğunu ileri sürdü.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e en yakın isimlerden biri olarak da gösterilen Prigozhin, Rus basınına yaptığı açıklamada, bu “sözde” darbelerin Batı’nın, Afrika ülkelerine kendi değerlerini empoze etmesi ve bazen de onlarla açıkça dalga geçmeye çalışması nedeniyle yaşandığını belirtti. Prigozhin, “Batı, bu ülke halklarına adeta ‘yarı hayvanmış’ gibi muamele ettiği için birçok Afrika ülkesinin özgürlük arayışında olması şaşırtıcı değil.” dedi.

Burkina Faso’da 24 Ocak’ta yaşanan darbeden duyduğu mutluluğu da gizlemeyen Prigozhin, “Afrika’da yeni bir özgürleşme hareketi başladı. Burkina Faso’daki darbe de Afrika’da sömürgeciliğin sona erdiği bir yeni bir döneme işaret ediyor.” diye konuştu.

Rus eğitmenden cuntaya teklif

Öte yandan, askeri alanda eğitim ve danışmanlık hizmeti veren Rus Uluslararası Güvenlik Görevlileri Topluluğu Başkanı Alexander İvanov da darbenin ardından Burkina Faso’da orduya eğitim vermeye hazır olduklarını duyurdu. Ivanov yaptığı yazılı açıklamada, Burkina Faso’da giderek kötüleşen güvenlik durumu nedeniyle yaşanan bu darbenin “barışçıl” bir başkaldırıdan başka bir şey olmadığını kaydetti.

Bölgede faaliyet gösteren Fransız askeri operasyonlarının başarısız olduğunu anımsatan İvanov, cuntanın amacının da terörle mücadele ederek halkı korumak olduğunu savundu. İvanov, Orta Afrika Cumhuriyeti ordusuna verdikleri destek sayesinde o ülkenin terörle mücadelede başarılı sağladığını ileri sürerek, bu konudaki deneyimlerini Burkina Faso ordusuyla da paylaşamaya hazır olduklarını belirtti.

Rus özel güvenlik şirketlerini temsil eden Uluslararası Güvenlik Görevlileri Topluluğu, denizaşırı ülkelerde askeri eğitim ve danışmanlık hizmeti veriyor.

Damiba: Burkina Faso’nun dostlarının desteğine her zamankinden fazla ihtiyacımız var

Cunta lideri Damiba, darbe sonrası ilk kez devlet televizyonu RTB’de açıklamalarda bulundu. Burkina Faso’da 24 Ocak’ta darbeyle başa geçen cunta lideri Yarbay Paul- Henri Sandaogo Damiba, uluslararası toplumun desteğine ihtiyaç duyduklarını belirterek, şartlar olgunlaştığında anayasal düzene dönüş sözü verdi.

Toplumun tüm unsurlarını, hedeflenen toparlanmayı sağlayacak bir yol haritası üzerinde birleştirmeyi istediklerini kaydeden Damiba, koşullar sağlandığında halkın belirleyeceği süre ışığında anayasal düzene de döneceklerini söyledi.

Damiba, Burkina Faso’nun böyle bir dönemde dostlarına ihtiyaç duyduğuna dikkati çekerek, şunları belirtti: “Burkina Faso’nun dostlarının desteğine her zamankinden fazla ihtiyacımız var. Uluslararası topluma, bu krizden çıkma konusunda bize destek olması çağrısında bulunuyorum. Elbette bu normal düzeni kesintiye uğratan sürece ilişkin şüpheleri anlıyorum ve Burkina Faso’nun özellikle insan hakları konusunda uluslararası taahhütlere uyacağı konusunda garanti vermek istiyorum.”

Damiba’nın açıklamaları, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun 28 Ocak’ta çevrim içi düzenleyeceği olağanüstü zirve öncesi geldi. Burkina Faso’daki darbenin ana gündem maddesi olduğu zirvede bu ülkenin üyeliğinin askıya alınması bekleniyor.

Kabore’ye Wagner baskısı iddiası

“Thedailybeast” internet sitesinde yer alan bir haberde, cunta lideri Yarbay Damiba’nın, Cumhurbaşkanı Roch Christina Kabore’ye Wagner paralı askerlerinin ülkede konuşlanması için baskı yaptığı ancak Kabore’nin bu teklifi kabul etmediği iddia edilmişti.

Damiba’nın Gine ve Mali’deki cunta liderleriyle de yakın arkadaş olduğu belirtilmiş, Wagner askerlerinin Burkina Faso’da konuşlanması fikrinin Rusya ile son dönemde yakın ilişkiler kuran Mali’de cunta lideri Assimi Goita’dan çıkmış olabileceği öne sürülmüştü.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *