Nato’ya, askerlerini Bulgaristan ve Romanya’dan çek çağrısı

Nato’ya, askerlerini Bulgaristan ve Romanya’dan çek çağrısı

Rusya tarafından Nato’ya yapılan “Bulgaristan ve Romanya’daki askerlerini çek, üslerini kapat” çağrısına Nato sözcüsü verdiği yanıtta, bunu kabul etmeyeceklerini bildirdi.

NATO Sözcüsü Oana Lungescu, Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından bugün gündeme getirilen talep hakkında açıklama yaptı.

Lungescu, “NATO, ittifakın doğu bölümündeki askerlerin mevcudiyeti dahil olmak üzere, müttefiklerin birbirini koruma ve savunma kabiliyetinden vazgeçmeyecektir.” ifadesini kullandı. Rusya’nın taleplerinin, birinci ve ikinci sınıf NATO üyeleri yaratacağını öne süren Lungescu, bunu kabul etmeyeceklerini bildirdi.

Lungescu, “Avrupa’da herhangi bir etki alanları oluşturma fikrini reddediyoruz. Güvenlik ortamımızın bozulmasına, toplu savunmamızın güçlendirilmesi yolu dahil olmak üzere, her zaman karşılık vereceğiz. NATO müteyakkızdır ve ittifakımızın doğu kısmının tahkim edilmesi ihtiyacını değerlendirmeye devam etmektedir.” açıklaması yaptı.

Rusya 1997’deki düzene dönülmesini istedi

Rusya Dışişleri Bakanlığının internet sitesinde, NATO’nun 1997 öncesine dönmesine yönelik Rusya’nın talebinin, Bulgaristan ve Romanya için ne anlama geldiği sorusuna yanıt verilmişti. Bu yanıtta, 1997’de NATO üyesi olmayan ülkelerdeki düzene dönülmesi için Rusya’nın “yabancı güçlerin, ekipmanın ve silahların” çekilmesini ve diğer adımların atılmasını istediği belirtilmiş, “Buna Bulgaristan ve Romanya dahildir.” ifadesine yer verilmişti.

Bulgaristan ve Romanya’nın NATO üyelik süreçleri 1997’de başlamış, iki ülke 2004’te NATO üyesi olmuştu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *