Demans hastalığı: 2050’de beklenen rakamlar

Demans hastalığı: 2050’de beklenen rakamlar

Halk arasında “bunama” olarak tanımlanan “demans” hastalığının 2050 yılında dünya genelinde bugüne göre 3 katına çıkması beklenirken, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da 3 milyondan yaklaşık 14 milyona yükselebileceği öngörülüyor.

Demans vakalarının 2050’ye kadar dünya genelinde 3 katına çıkmasının beklendiği bildirildi.

Lancet tıp dergisinde yayımlanan araştırmada bilim adamları, demans hastalığını sağlıksız yaşam tarzı, yaşlanan ve artan nüfusu baz alarak değerlendirdi. Halk arasında “bunama” olarak tanımlanan “demans” hastalığının önüne geçilmesi için devletlere destek vermeyi amaçlayan çalışmada, 195 ülkenin verileri incelendi.

Çalışmada ayrıca obezite, diyabet, sigara ve hareketsiz yaşam tarzlarının artan oranlarının demans riskini artırdığı belirtildi.

Araştırmacılar, dünyanın dört bir yanında bunama vakalarının sayısının aynı düzeyde artmayacağının altını çizerek 2019’da tespit edilen 57 bunama vakalarının, 2050 yılına kadar 153 bini aşabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Çalışmada, Doğu Sahra Altı Afrika’da bunama vakalarının, yaklaşık 660 binden 3 milyonun üzerine çıkabileceği, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da 3 milyondan yaklaşık 14 milyona yükselebileceği öngörüldü.

Öte yandan bunama vakalarının Asya Pasifik bölgesinde 4,8 milyondan 7,4 milyona, Batı Avrupa’da 8 milyondan yaklaşık 14 milyona, Birleşik Krallık’ta ise 907 binden 1,6 milyona çıkabileceği kaydedildi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *