ABD: Dodik, Bosna devlet kurumlarını zayıflatıyor

ABD: Dodik, Bosna devlet kurumlarını zayıflatıyor

ABD yönetimi, Bosna’da Sırpların ayrılması için faaliyet yürüten Milorad Dodik hakkında açıklama yaptı, yaptırım listesine alındığını bildirdi. ABD Hazine Bakanlığı, Milorad Dodik’i yolsuzluk yaptığı ve Bosna Hersek’in istikrarı ile toprak bütünlüğünü tehdit ettiği gerekçesiyle yaptırım listesine aldı.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisinin (OFAC), Dodik ve kontrolündeki Alternativna Televizyonu’nu yolsuzluk faaliyetlerine ve Bosna Hersek’in istikrarı ile toprak bütünlüğüne yönelik devam eden tehditlerine yanıt olarak yaptırım listesine eklediği belirtildi.

Açıklamada, Dodik’in yolsuzlukları ve istikrarı bozan faaliyetlerinin Dayton Barış Anlaşması’ndan bu yana bölgedeki 26 yıllık ilerlemeye zarar verdiği vurgulandı.

Dodik’in, ‘devlet yetkilerine el konulması’ çağrısında bulunarak ve paralel kurumların oluşmasını harekete geçirerek Bosna Hersek’te devlet kurumlarını zayıflattığına işaret edilen açıklamada, Sırp liderin resmi pozisyonunu ise rüşvet ve diğer yolsuzluk yöntemleriyle kişisel servetini artırmak için kullandığı öne sürüldü.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *