Somali’nin ‘ortakları’ siyasi krizden endişelendi!

Somali’nin ‘ortakları’ siyasi krizden endişelendi!

Somali’nin uluslararası ortakları grubunun yaptığı açıklamada ülkede başbakan ve cumhurbaşkanı arasındaki krizden derin endişe duyulduğunu açıkladı.

Aralarında ABD, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler, Afrika Birliği gibi birçok ülke ve örgütün bulunduğu uluslararası ortaklar grubu, yaptıkları açıklamada, Somalili liderlere ülke çıkarlarını öncelemeleri, provokasyondan ve güç kullanımından kaçınmaları çağrısı yaptı.

Mevcut durumun ve siyasi gelişmelerin derin endişeyle takip edildiği belirtilen açıklamada, Ulusal İstişare Konseyi’nin mümkün olan en kısa sürede toplanmasına ihtiyaç duyulduğu ifade edildi.

Açıklamada ayrıca seçim sürecinin ivedilikle tamamlanmasına duyulan gerekliliğe vurgu yapıldı.

Somali’de Cumhurbaşkanı Muhammed Fermacu ve Başbakan Muhammed Hüseyin Roble arasındaki siyasi çatışma derinleşmiş, Fermacu, Roble’yi “yolsuzluk” ve “kamu malını kötüye kullanma” suçlamasıyla açığa almıştı.

Roble, karar sonrası yaptığı açıklamada, Fermacu’nun “eski başkan” olduğunu belirterek kararı tanımadığını duyurmuştu.

Öte yandan başkent Mogadişu ve çevresinde muhalif adayları destekleyen askerlerin konuşlanması dikkati çekti.

Somali’de cumhurbaşkanı seçiminin 8 Şubat’ta yapılamaması sonrası Başbakan Roble ile Cumhurbaşkanı Fermacu arasında yetki krizi baş göstermişti.

Somali’nin uluslararası ortakları:

Afrika Birliği Somali Misyonu  (AMISOM), Belçika, Kanada, Danimarka, Mısır, Etiyopya, Avrupa Birliği (EU), Almanya, Intergovernmental Authority on Development (IGAD), İrlanda, İtalya, Japonya, Kenya, Arab Ligi (LAS), Norveç, İslam İşbirliği Teşkilatı (OIC), Katar, İsveç, İsviçre, Türkiye, Uganda, Birleşik Krallık, ABD ve Birleşmiş Milletler (UN)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *