Blinken-Borrell görüşmesi

Blinken-Borrell görüşmesi

ABD Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile Rusya’nın Ukrayna sınırına yaptığı yığınağı, Çin’in Litvanya’ya siyasi baskısını görüştü.

ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, Blinken ile Borrell’in telefonda görüştüğünü açıkladı. Price, “Dışişleri Bakanı ve Yüksek Temsilci, ABD-AB ortaklığını güçlendirmeye ve ortak zorluklarla yüzleşmek için birlikte çalışmaya devam eden taahhütlerini teyit ettiler.” ifadelerine yer verdi.

İki yetkilinin Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü desteklemek için koordineli çalışmanın önemine değindiğini aktaran Price, “Ukrayna’ya yönelik herhangi bir Rus askeri saldırısının Rusya Federasyonu için büyük sonuçları olacağını bir kez daha teyit ettiler. Ayrıca Çin Halk Cumhuriyeti’nin Litvanya’ya karşı hem ABD hem de Avrupa şirketlerini etkileyen artan siyasi ve ekonomik baskısı konusundaki ortak endişelerini vurguladılar.” ifadelerine yer verdi.

Price, Blinken ve Borrell’in Çin’in baskıcı davranışı karşısında Litvanya ile devam eden dayanışmanın altını çizdikleri ve ekonomik direnci güçlendirmek için birlikte çalışmayı taahhüt ettiklerini kaydetti.

Borrell: Rusya ile görüşmelerde ABD ve Nato ile irtibatta kalacağız

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya’nın Avrupa’daki güvenlik garantileri hakkında ABD ve NATO’ya yaptığı iki taslak anlaşma metni hakkında açıklama yaptı.

“Bugün Avrupa’nın güvenliği tehdit altındadır.” iddiasında bulunan Borrell, Rusya’nın Ukrayna, Gürcistan ve Moldova gibi ülkelere yönelik tutumu ile Belarus’a verdiği desteğin Avrupa güvenliğini bozduğunu belirtti.

Borrell, barış için diyalog kurmanın önemine değinerek şöyle devam etti: “Avrupa’nın güvenliğiyle ilgili herhangi bir görüşme kapsayıcı olmalı ve tüm paydaşların çıkarlarını ve endişelerini dikkate almalıdır. AB, Rusya ile Avrupa’nın güvenliği hakkında yapılacak herhangi bir olası görüşmede çıkarlarının temsil edilmesini sağlamak için hem ABD hem de NATO ile temasta olacaktır.

Rusya’nın geçen hafta Avrupa güvenliği hakkında sunduğu taslak anlaşmalara karşılık NATO’nun NATO-Rusya Konseyi’ni toplama önerisinde bulunması önemli bir adımdır. NATO, Avrupa’da güvenliğin garanti altına alınmasında kilit role sahiptir. AB, kıtamızdaki bugünkü güvenlik durumu konusunda müttefiklerin yanı sıra ortaklarıyla çalışmayı beklemektedir.”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ile güvenlik konusundaki müzakerelerin ilk turunun gelecek yılın başında yapılacağını bildirmişti. Lavrov, NATO ile de ocak ayında müzakerelerin yapılacağını ümit ettiklerini dile getirmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *