Müslüman çocuğa Hıristiyan aile uygulaması

Müslüman çocuğa Hıristiyan aile uygulaması

Somalili Abdi İbrahim’in bebeğinin Hristiyan koruyucu aileye evlatlık verilmesi ve yılda 4 kez görme izni üzerine anne Abdi İbrahim 2010’da hukuk savaşı başlatmıştı. Norveç mahkemeleri temyizi reddederken, 11 yıl sonra AİHM’den, anneyi haklı bulan bir karar geldi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Norveç’te çocuğunun Hristiyan aileye evlatlık verilmesine itiraz eden Müslüman anneyi haklı bulan bir karara imza attı.

Fransa’nın Strazburg kentinde bulunan AİHM, Norveç’te Somalili mülteci anneden alınarak itirazlara rağmen Hristiyan koruyucu aileye evlatlık verilen çocukla ilgili davada kararını açıkladı.

AİHM, çocuğun Hristiyan koruyucu aileye evlatlık verilmesiyle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) özel hayata ve aile hayatına saygı hakkını düzenleyen maddenin ihlal edildiğine hükmetti.

Mahkeme, AİHS’in özel hayata ve aile yaşamına saygı hakkını düzenleyen maddenin ihlali nedeniyle Norveç’in 30 bin avro tazminat ödemesi gerektiği yönünde karar verdi.

Norveç mahkemelerinin tutumu

Somalili Mariya Abdi İbrahim, 2009’da Kenya’da doğan bebeği ile Norveç’e mülteci olarak gelmişti. İbrahim’in çocuğu “tehlikede” olduğu iddiasıyla itirazlarına rağmen annesinden alınarak 2010’da Hristiyan koruyucu aileye verilmişti. İbrahim’in çocuğunu 2010’da yılda 4 kez ve 2011’de yılda 6 kez görmesine müsaade edilmişti. Norveç’teki mahkeme, Mayıs 2015’te çocuğun Hristiyan koruyu aileye evlatlık verilmesine karar vermişti.

İbrahim’in yerel mahkemenin kararına itiraz etmek için yaptığı temyiz başvurusu kabul edilmemişti.

Mariya Abdi İbrahim, çocuğuna kavuşabilmek için Norveç’te verdiği hukuk mücadelesinden sonuç alamayınca davayı AİHM’e taşımıştı.

Somalili Abdi İbrahim’in AİHM’den elde ettiği sonuç, başta Avusturya, Fransa, Hollanda olmak üzere Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşları için de örnek teşkil ediyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *