Avrupa Birliği’nden STK’lara 1,5 milyar avro destek

Avrupa Birliği’nden STK’lara 1,5 milyar avro destek

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, sivil toplum kuruluşlarının (STK) insan hakları, hukukun üstünlüğü, demokrasi ve istikrara katkılarının hayati önem taşıdığını vurguladı.

Sivil toplumun sisteme katkısı sağlanacak

AB Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, 2021-2027 döneminde yürütülecek Küresel Avrupa Sivil Toplum Kuruluşları Programı ile AB dışında kalan ülkelerde sivil toplum ile bağımsız yönetim ve kalkınma aktörlerinin demokratik süreçlere katkıları, daha iyi kalkınma sağlamaları desteklenecek.

Sivil toplum kuruluşlarının insan hakları, hukukun üstünlüğü, demokrasi ve istikrara katkılarının hayati önem taşıdığı belirtilen açıklamada AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in görüşlerine yer verildi.

Sivil toplumun insan hakları ihlallerinin ortaya çıkarılmasında önemli rol oynadığını savunan Borrell, “Ama maalesef dünyanın birçok yerinde sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları tehdit altında. Karşı karşıya kaldıkları zorlukların farkındayız, dinliyoruz ve harekete geçiyoruz.” ifadesini kullandı.

STK’lar için belirlenen iki öncelik alanı

Program kapsamında AB ortağı ülkelerde öncelik alanı olarak belirlenen kapsayıcı, katılımcı, güçlü ve bağımsız sivil toplum ile demokratik alanda sivil toplum çalışmalarını desteklemek amacıyla 1,33 milyar avro ayrılacak.

İkinci öncelik alanı olarak belirlenen kalkınma, eğitim ve farkındalık çalışmaları 151 milyon avro ile desteklenecek.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *