‘Yakında Ermenistan’la yeni adımlar atılacak’

‘Yakında Ermenistan’la yeni adımlar atılacak’

Azerbaycan’la da istişare ettiklerini belirten Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, yakında Ermenistan’la ‘normalleşme’ adımları için karşılıklı özel temsilciler atayacaklarını bildirdi. Çavuşoğlu, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır ile yakınlaşmaya dair ise ülkeler arasında sürekli düşmanlık veya sürekli dostluk bulunmadığını savundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TBMM Genel Kurulunda Bakanlığının bütçesi üzerinde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde daha adil bir dünya kurmak, milletin hakkını, hukukunu korumak ve “Yurtta sulh cihanda sulh” ilkesi için çalıştıklarını vurguladı.

Çavuşoğlu, diplomasinin artık hayatın her alanına dokunduğuna işaret ederek, sadece siyasi konularda değil, milleti ilgilendiren her alanda faal diplomasi anlayışıyla hareket ettiklerini söyledi.

Çavuşoğlu, “Bosna Hersek Sırp Cumhuriyeti’nde Entite Meclisinin aldığı karar yanlıştır, tehlikelidir ve Bosna Hersek Anayasası’na da aykırıdır. Filistin’de işgal altındaki topraklarda İsrail’in yasa dışı yerleşim, müsadere ve zorunlu tahliye uygulamaları ve Kudüs’ün statüsünü zedelemeye yönelik girişimleri maalesef sürüyor. Afganistan’daki belirsizlik eğer iyi yönetilemezse tüm dünyayı etkileyecek sonuçlar doğuracak. Yine Libya’da, Suriye’de, Irak’ta, İran’da, Yemen’de, Lübnan’da, Etiyopya’da, Sudan’da, bu bölgelerde gerilimler sürekli yükseliyor. Aynı şekilde Somali’de ve Kafkaslar’da, Akdeniz’de de gerilimler maalesef devam ediyor. ABD ile Çin arasındaki rekabetin ve ABD-Rusya rekabetinin de küresel etkilerini artarak hissediyoruz.” diye konuştu.

Türkiye olarak sahadaki gerçeklere dayalı olarak başarılı bir şekilde denge gözetlediklerini savunan Çavuşoğlu, artık “bekle gör” diplomasisini benimsemeyeceklerini bildirdi.

Kafkasya’da Azerbaycan’la birlikte bölgesel barış ve refahı inşa etmek için yoğun diplomatik gayret içinde olduklarını dile getiren Çavuşoğlu, “Azerbaycan’la da istişare ettik, yakında Ermenistan’la normalleşme adımları için karşılıklı özel temsilciler atayacağız ve her adımda Azerbaycan’la birlikte hareket edeceğiz. Ayrıca Erivan ile İstanbul arasında da charter uçuşlarını önümüzdeki süreçte başlatacağız.” bilgisini paylaştı.

Türkiye’nin Afganistan’da öngörülü ve cesur bir kararla büyükelçiliğini açık tutan tek NATO üyesi olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, İran, Irak, Yemen, Lübnan, Etiyopya, Sudan ve Somali gibi ülkelerle de diplomasi trafiğinin yoğunlaştığını, Suriye’de ise mültecilerin gönüllü ve güvenli geri dönüşleri konusuna ağırlık verdiklerini, başta Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği olmak üzere uluslararası toplumla bu konuda birlikte çalıştıklarını bildirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’de temel hedeflerinin ülkenin birlik ve beraberliğinin, toprak bütünlüğünün korunması, terör koridorlarının oluşmasının engellenmesi olduğunu belirtti.

Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin ve KKTC’nin meşru hak ve çıkarlarını korumak için sahada ve masada gerekeni yapmaya devam ettiklerini söyledi.

Körfez ülkeleriyle temaslar devam edecek

Körfez ülkeleriyle ilişkilere de değinen Çavuşoğlu, diplomasiye ve diyaloğa alan açarak üst düzey ziyaretlerle somut sonuçlar almaya başladıklarını, bu temasları devam ettireceklerini dile getirdi.

Türkiye’nin AB ile ilişkilerini de değerlendiren Çavuşoğlu, ilişkileri tam üyelik perspektifi temelinde, olumlu gündemle ilerletmek için siyasi iradeye sahip olduklarını savundu.

Afrika, Asya ve Latin Amerika’yla ilişkilerde de önemli adımlar atmaya devam ettiklerini belirten Çavuşoğlu, Uygur Türklerinin hak ve özgürlüklerinin korunmasına da ayrıca önem atfettiklerini ileri sürdü.

BAE ve Mısır ile ilişkiler

Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır ile ilişkilere yönelik eleştirilere de cevap veren Çavuşuğlu, ülkeler arasında sürekli düşman veya sürekli dostluğun bulunmadığını, bunun diplomasinin temel kuralı olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, “Birleşik Arap Emirlikleri’yle bizim bir problemimiz var mıydı? Yoktu. Onlar bizimle ilişkileri bozdu, şimdi de düzeltmek istediler, biz de ilişkileri düzeltiyoruz, bu kadar basit. Diğer ülkelerle de bir sorunumuz yok. Sadece Mısır’la ilişkileri kesme konusunda biz karar aldık, bunu kabul ediyoruz ve gerekçelerini de biliyorsunuz. O yüzden, ‘Yok onu mu satıyorsunuz, bunu mu satıyorsunuz?’ Bu tür gereksiz şeylere girmeye gerek yok. Karşılıklı çıkar temelinde herkesle ilişkilerimizi geliştiririz ve herkes Türkiye’ye yatırım yapmak istiyor. Dolayısıyla bu yatırımı yaparken de ‘Niye gelip yatırım yapıyorsunuz?’ diye suçlamak da doğru değil.” ifadelerini kullandı.

Katar ile ABD’li şirket arasındaki anlaşma

Çavuşoğlu, “Katar’ın ve Exxon’un imzaladığı anlaşmaya gelince kim olursa olsun bizim kıta sahanlığımıza bizden izinsiz kimse giremez. Ayrıca KKTC’nin ruhsat verdiği sahalara da bizden izinsiz kimse giremez. Dolayısıyla bu anlaşmada beşinci parselde her iki ülke de taahhüt etti ki -Amerika ve Katar- bizim kıta sahanlığımızın içine girmeyecek. Kıbrıs etrafındaki tüm zenginliklerde KKTC’nin ve Kıbrıs Türkü’nün de hakları var. O nedenle biz diyoruz ki hakça paylaşım oluncaya kadar biz de KKTC’nin ruhsat verdiği alanlarda Kıbrıs Türk halkı için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

‘AİHM kararlarını Almanya, İngiltere de uygulamıyor’

Çavuşoğlu, Türk mahkemelerinin, Osman Kavala’yla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) kararlarını uyguladığına işaret ederek, “Ve serbest kalmıştır ama Kavala hakkında başka davalar olduğu için Kavala hapisten çıkmamıştır ama o ilgili karar uygulanmıştır.” dedi.

“AİHM kararları sadece Türkiye için mi geçerlidir?” sorusunu yönelten Çavuşoğlu, AİHM kararlarının, Yunanistan, Fransa, Norveç, Almanya ve Birleşik Krallık tarafından da uygulanmadığını hatırlattı.

Çavuşoğlu, “Tüm bu ülkeler uygulamazken İnsan Hakları Mahkemesi kararını, neden Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi sadece Türkiye’yi hedef alıyor? Bizim itirazımız bu. Burada çifte standart vardır. Bunlar siyasettir ve 20 yıldır uygulanmayan kararlara bile karşı tedbir almazken Türkiye’yi hedef almaları çifte standarttır, maalesef orada da siyaset ağırlıktadır.” diye konuştu.

Henri Barkey’le kim görüştü?

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan’ın, Henri Barkey’le görüştüğüne ilişkin iddiasını hatırlatan Çavuşoğlu, iddia sahibinin, iddiasını ispatlamakla mükellef olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, “Büyükelçimiz, Henri Barkey’le görüşmemiştir. Peki, bu Henri Barkey’le görüşen kim biliyor musunuz? Sürekli görüşen kim? CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan. CHP olarak buna sessiz kalacak mısınız? Ben burada iftira atmıyorum. Amerika’da siyasi partiler ve buna benzer kuruluşlar kimle görüştüyse FARA’ya kaydeder. FARA kayıtlarına bakın, temsilcinizin görüştüğünü orada görürsünüz. ABD’nin kayıtlarında var.” bilgisini paylaştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *