Şentop, Paris İklim Anlaşması’nın kabul edildiğini duyurdu

Şentop, Paris İklim Anlaşması’nın kabul edildiğini duyurdu

İtalya’da G20 toplantısına katılan TBMM Başkanı Şentop, “Paris İklim Anlaşması’nı Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda dün kabul ettik. Bu gelişmeyi G20 Parlamento Başkanları Zirvesi’nde sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyuyorum.” dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, P20 Zirvesi’nde dün, “Sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik bakımından ekonomik büyümenin yeniden canlandırılması” başlıklı ikinci oturumunda konuştu.

Şentop, dünya ekonomisinde toparlanma eğiliminin başladığına ancak salgın öncesi dönemin yakalanamadığına işaret etti.

‘Bazı adaletsizlikler nedeniyle anlaşmayı imzalamamıştık’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurulu’ndaki konuşmasında vurguladığı “Küresel hiçbir soruna, krize, çağrıya kayıtsız kalmayan Türkiye’nin iklim değişikliği ve çevrenin korunması hususlarında da üzerine düşenleri yapacağı” ifadesini G20 Parlamento Başkanlarına hatırlatan Şentop, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bildiğiniz gibi Türkiye, Paris İklim Anlaşması’na imza atan ilk ülkelerden biridir ancak yükümlülüklerle ilgili adaletsizlikler sebebiyle bu anlaşmayı yürürlüğe koymamıştık. Son dönemde bu çerçevede kaydedilen mesafeyi müteakiben anlaşmanın onaylanmasını yeniden gündemimize aldık. Atılacak yapıcı adımlara uygun şekilde ve ulusal katkı beyanımız zemininde, Paris İklim Anlaşması’nı Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda dün kabul ettik. Bu gelişmeyi G20 Parlamento Başkanları Zirvesi’nde sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyuyorum.”

‘Adem ve Havva’nın eşit çocukları’

Şentop şöyle dedi: “Salgın süreci adeta bu hakiki ihtiyacı bir kez daha ve güçlü bir biçimde herkese hissettirmiştir. Açık bir şekilde gördük ki; dünyanın herhangi bir yerindeki bir insanın hastalığı, her birimizin ülkesindeki başka bir insanın aynı hastalığa yakalanması anlamına gelmektedir. Aynı şekilde eğer başka ülkelerde barış yoksa, asgari insani şartlarda hayat sürmek mümkün değilse, hiçbirimiz evimizde huzurlu olamayız. Dünyada gerçekten ne olup bittiğini samimiyetle ve empatiyle anlamaya çalışmazsak, başka devletlere, halklara, bütün dünya insanlarına ulusal çıkar elde etme amacı dışında bizim gibi Adem ve Havva’nın eşit çocukları olarak bakamazsak, kurduğumuz retoriklerle kendi kendimizi avutur, aldatır dururuz.”

Devletler arası ilişkileri yeniden kurgulama çağrısı

Salgın sürecinin ardından dünyada siyasi ve ekonomik ilişkilerin yeniden şekilleneceğinin açıkça görüleceğine dikkati çeken Şentop, “Bu bağlamda insanla tabiat, insanla toplum ve insanla devlet arasındaki ilişkileri ve nihayetinde bu temelde oluşturulacak devletler arası ilişkileri sağlıklı şekilde yeniden kurgulayacak bir söylem geliştirmek mecburiyetindeyiz. İnsanı merkeze almadığımız hiçbir yaklaşım kalıcı bir çözüm üretmeyecektir.” diye konuştu.

Mevlana vurgusu

Şentop, Türkiye olarak bu anlayışla ihtiyaç içindeki ülkelerin salgınla daha iyi mücadele edebilmeleri için çok taraflı platformlarda gerçekleştirilen çalışmalarda aktif rol aldıklarının altını çizerek, şunları anlattı: “İnsani ve kalkınma yardımlarında, 2017 yılından itibaren Türkiye en çok insani yardım yapan ülkedir. En zengin ülke değiliz ama en merhametli ülkeyiz. Ülkemiz, salgının başlangıcından bu yana büyük İslam düşünürü, mutasavvıf Mevlana’nın ‘Ümitsizliğin ardında nice ümitler var. Karanlığın ardında nice güneşler var’ deyişiyle 160 ülke ve 12 uluslararası teşkilata destek olarak salgınla mücadele bağlamında üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmiştir.”

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İtalya Cumhuriyet Senatosu Genel Kurulu’nda bu yıl 7’ncisi gerçekleştirilen G20 Parlamento Başkanları (P20) Zirvesi kapsamında düzenlenen “Sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik bakımından ekonomik büyümenin yeniden canlandırılması” başlıklı oturumda konuşma yaptı. ( TBMM/Süleyman Yılmaz – Anadolu Ajansı )

‘Aile fotoğrafı’nda yer aldı

G20 Parlamento Başkanları, ilk gün oturumlarının sonunda ‘aile’ fotoğrafı çektirdi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *