Yeni anlaşmalar peşindeler

Yeni anlaşmalar peşindeler

Siyonist Dışişleri Bakanı Yair Lapid, BAE, Bahreyn, Fas ve Sudan’dan sonra “adını açıklayamayacağı” bazı ülkelerle de ‘normalleşme anlaşmaları’ sürecinde olduklarını duyurdu.

Anlaşma yapılan devletler, diğer devletleri iknaya çalışıyor

Jerusalem Post gazetesinin haberine göre, Lapid, Kuzey Amerika Yahudi Federasyonlarının (JFNA) video konferans yöntemiyle katıldığı toplantısında, ABD, BAE, Bahreyn ve Fas’ın, bölgedeki diğer ülkelerle de diplomatik ilişkiler kurması noktasında İsrail’e yardımcı olduklarını belirtti.

İsrail’in söz konusu ülkelerle yaptığı anlaşmaların “harika” bir süreç olduğunu öne süren Lapid, “Bu harika bir süreçti ve bu daireyi bölge ve bölge dışında da genişletmeyi umuyoruz. Şu anda adlarını açıklayamayacağım ülkelerle normalleşme anlaşmaları imzalama sürecindeyiz. Daha önce olduğu gibi, isim veremem çünkü bu sürece zarar verir.” dedi.

Bir taraftan bölge ülkeleriyle ‘normalleşme’ sürecini devam ettirirken Filistin meselesinin de gündemlerinde olduğunu belirten Lapid, gözlerinin güneyde Gazze Şeridi ile kuzeyde Hizbullah’ta olduğunu kaydetti.

Siyonist devletle ilişkiler

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn arasında 15 Eylül 2020’de Beyaz Saray’da düzenlenen törenle ilişkileri normalleştirme anlaşması imzalanmıştı.

Sudan yönetimi de dönemin ABD Başkanı Donald Trump’ın Sudan’ı “teröre destek veren ülkeler” listesinden çıkarması karşılığında 23 Ekim 2020’de İsrail ile ilişkileri ‘normalleştirme’ kararı almıştı.

Sudan’ın ardından Fas da 10 Aralık 2020’de, ABD’nin Batı Sahra’daki desteğine karşılık, İsrail ile ilişkileri ‘normalleştirme’ anlaşmasını imzalamıştı.

Türkiye‘nin ilişkileri 1948’den beri sürerken, Azerbaycan‘ın ilişkileri ise 1990’larda başladı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *