Ahilik Haftası, Atatürk anıtı ve Türbe ziyareti ile başladı

Ahilik Haftası, Atatürk anıtı ve Türbe ziyareti ile başladı

Kırşehir Valisi İbrahim Akın ve protokol üyeleri, 34. Ahilik Haftasına, Cacabey Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunduktan sonra Ahi Evran Külliyesi’ndeki türbeyi ziyaret edip dua ederek başladı.

Vali, Ahilik ilkelerinden söz etti

Protokol üyeleri ile esnaf ve sanatkarlar, mehter takımı eşliğinde Ahi Külliyesi önünden Neşet Ertaş Kültür Merkezi’ne kadar yürüdü. Burada düzenlenen açılış töreninde konuşan Vali İbrahim Akın, Ahiliğe göre iş hayatında başarılı olmanın yolunun dürüstçe güvenmekten, kardeşçe paylaşmaktan, emeğe ve kul hakkına saygı göstermekten geçtiğini söyledi.

Günümüzde insanı sadece ekonomik bir meta olarak gören anlayış karşısında paylaşmayı esas alan Ahilik ilkelerinin kıymetinin daha iyi anlaşıldığını vurgulayan Akın, şöyle devam etti: “Ahi Evran Veli’nin esnaf ve sanatkarlarımıza miras bıraktığı iş ahlakı ve çalışma disiplininin günümüzde de yaşatılması hem ekonomik gelişmemiz hem de toplumsal huzurun sağlanması açısından büyük önem taşımaktadır. Milli birlik ve beraberliğimizin en büyük değerlerinden Ahilik geleneğini dünyaya tanıtmak ve gelecekte de var olmasını sağlamak amacıyla 2021 yılı Cumhurbaşkanlığınca Ahi Evran Yılı olarak kabul edilmiş, UNESCO tarafından da anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınmıştır.”

Bakan Yardımcısı: ‘Ahilik prensiplerine aykırı konular var’

Ticaret Bakan Yardımcısı Uçarmak da asırlarca devam eden Ahilik sisteminin gelecek nesillere en iyi şekilde aktarılabilmesinin ve öğrencilere eğitim verilmesinin önemine dikkati çekti. Milli Eğitim Bakanlığının Ahiliğin meslek liselerinde ders olarak okutulmasıyla ilgili ders kitabı hazırlığında olduğunu anlatan Uçarmak, diğer okullarda da ayrı bir bölüm olarak okutulmasının kabul edildiğini aktardı.

Günlük hayatta Ahilik prensiplerine aykırı ve rekabeti bozan konuların olduğuna işaret eden Uçarmak, “Elektronik ticarette, geleneksel perakende ticarette mutlaka dokunmamız gereken yerler var. Onlarla ilgili bakanlık olarak çalışma yapıyoruz.” diye konuştu.

34. Ahilik Haftası kutlamaları, 19 Eylül Pazar gününe kadar çeşitli etkinliklerle devam edecek.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *