Rus Bakan tatbikat sırasında hayatını kaybetti

Rus Bakan tatbikat sırasında hayatını kaybetti

Rusya Acil Durumlar Bakanı Yevgeniy Ziniçev’in Kuzey Kutup Bölgesi’de yaşanabilecek acil durumlara karşı düzenlenen bir tatbikat sırasında, birisinin hayatını kurtarmak adına yaşamını yitirdiği belirtildi.

Sputnik ve Russia Today’in (RT) Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan, 55 yaşındaki Ziniçev’in bir başkasını kurtarırken trajik biçimde ölmesiyle ilgili ayrıntıları anlattı.

Telegram kanalından dün bir açıklama yapan Simonyan, “Ziniçev ve bir operatör kıyının kenarında duruyor. Operatör kayıp suya düşüyor. Yanlarında başkaları da bulunuyor. Ancak kimse daha neler olup bittiğini anlamadan Ziniçev adamın arkasından suya atlıyor ve bir kayaya çarpıyor. Onu kurtarmaya çalışırken hayatını kaybediyor. Huzur içinde yat” ifadelerini kullandı.

Simonyan, Ziniçev’in kurtarmaya çalıştığı operatörün de hayatını kaybettiğini bildirdi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Ziniçev’in ölümü hakkında bilgi verildiğini aktardı.

Peskov, Putin’in Ziniçev’in ailesi ve yakınlarına başsağlığı mesajlarını ilettiği bir telgraf gönderdiğini söyledi.

Peskov, “Devlet Başkanı Putin Yevgeniy Ziniçev’in trajik ölümüyle ilgili olarak derinden başsağlığı dileklerini iletiyor. Birlikte çalıştıkları onca yıl oluşan bir bağ söz konusu. Bu büyük bir kayıp” dedi.

‘Bakanın kurtarmaya çalıştığı kişi yönetmen Melnik’ti’

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’nın basın dairesinden gazetecilere yapılan açıklamada, Ziniçev’in kurtarmaya çalıştığı kişinin yönetmen Aleksandr Melnik olduğu belirtildi.

Açıklamaya göre Melnik de kurumlararası eğitimin gerçekleştirildiği yerde çalışıyordu. Yönetmen Arktika bölgesi ve Kuzey Deniz Yolu’nun geliştirilmesi konulu belgesel filmi için yer seçmek amacıyla Norilsk’e gemişti.

Bakan Yardımcısı Andrey Guroviç, Ziniçev’in kahramanca davrandığını söyledi.

Rossiya-24 televizyonunda konuşan Guroviç, “Bir saniye bile düşünmeden bir bakan değil, kahramanca bir eylem gerçekleştirerek kurtarıcı gibi davrandı. Bütün hayatı boyunca da böyle yaşadı” dedi.

Şoygu: Gerçek bir kurtarıcı gibi öldü

1994-2012 yıllarında Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’nı yöneten Şoygu, Ziniçev’in ölümü nedeniyle başsağlığı dileyerek, “Dostumuz, meslektaşımız öldü. Gerçek bir kurtarıcı gibi öldü, hayatı boyunca da öyle oldu” ifadelerini kullandı.

Şoygu, Ziniçev’in son derece sorumluluk sahibi ve kendini işine adamış biri olduğunu belirtti.

Lavrov: Görevini icra etmek için ruhunu tamamıyla ortaya koyuyordu

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Ziniçev’le ilgili şunları söyledi: “Kendisi ile yakın dosttuk, Dışişleri Bakanlığı ve Acil Durumlar Bakanlığı’nda birçok ortak proje gerçekleştirdik. Bakanlık görevini icra etmek ve bakanlığın kutsal geleneklerini muhafaza etmek için ruhunun bütününü ortaya koyuyordu. Bir bakan gibi değil, gerçek bir kurtarıcı gibi hareket etti.”

Putin Ziniçev’in yakınlarına başsağlığı diledi: Benim için onarılamaz kişisel kayıp

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hayatını kaybeden Rusya Acil Durumlar Bakanı Yevgeniy Ziniçev’in yakınlarına başsağlığı dileklerini ileterek, Rus bakanın ölümünün kendisi için onarılamaz kişisel bir kayıp olduğunu ifade etti.

Kremlin sitesinden yayınlanan taziye telgrafında, “Yevgeniy Nikolayeviç Ziniçev’in trajik ölüm haberi ile derinden sarsıldım. Bu kederli saatte en içten taziyelerimi ve destek sözlerimi kabul etmenizi rica ediyorum. Gerçek bir savaş subayını, bir yoldaşı, hepimize yakın olan, büyük iç güce ve cesarete sahip bir kişiyi kaybettik. Bu benim için onarılamaz kişisel kayıp. Yıllarca süren ortak çalışmalarla birbirimize bağlıydık ve ben her zaman, en zor durumda dahi Yevgeniy Nikolayeviç’e, sadık bir arkadaş ve en üst düzey profesyonel olarak güvenilebileceğini biliyordum” ifadelerine yer verildi.

Ziniçev’in kendini Vatana ve insanlara hizmet vermeye adadığını vurgulayan Putin, “Ve o, bir insanın hayatını kurtarmak için hiç tereddüt etmeden risk aldı, görevini sonuna kadar yerine getirdiği sırada hayatını kaybetti” dedi ve ekledi:

“Yevgeniy Nikolayeviç Ziniçev’in parlak anısını daima kalbimizde tutacağız.”

2014 yapımı Territoriya, 2008 yapımı Novaya Zemlya gibi filmlere de imzasını atan Melnik, uzun yıllar Rusya Acil Durumlar Bakanlığı ile işbirliği yaptı.

Leningrad’da 18 Ağustos 1966 tarihinde doğan Ziniçev, St. Petersburg İşletme ve Hukuk Enstitüsü Ekonomi Fakültesi ile Finans ve Kredi Fakültesi’ni bitirdi. Ziniçev, 2013 yılında Rusya Savunma Bakanlığı Genelkurmay Başkanlığı profesyonel eğitim aldı.

1984-1986 yıllarında Sovyetler Birliği ordusunun Kuzey Filosu’nda görev yaptı. 1987-2015 yıllarında devlet güvenlik kurumlarında çalıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla 2018 yılında Acil Durumlar Bakanı olarak göreve atandı.

(Sputnik)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *