Ahmed Mesud: Teslim olmaktansa ölmeyi tercih ederim

Ahmed Mesud: Teslim olmaktansa ölmeyi tercih ederim

Afganistan’ın Pençşir vilayetindeki Taliban karşıtı silahlı direnişin lideri Ahmed Mesud, asla teslim olmayacaklarını savundu.

Fransa merkezli Paris Match dergisiyle 21 Ağustos’ta yaptığı ve dün yayımlanan röportajda Mesud, “Nasılsınız?” sorusunu şöyle yanıtladı: “İyiyim… Savaşı değil, bir çatışmayı kaybettik. Her zamankinden daha kararlıyım.”

Mesud, savaşmayı bırakacakları yönündeki haberleri yalanlayarak “Pençşir’deki direnişimiz daha yeni başladı” dedi ve şöyle devam etti: “Teslim olmaktansa ölmeyi tercih ederim. Ben Ahmed Şah Mesud’un (1980’lerde Sovyet işgaline karşı, 1990’larda da Taliban’a karşı iç savaşta bölgede Kuzey İttifakı güçlerine önderlik eden ve 2001’de El Kaide tarafından öldüren isim) oğluyum. Teslim olmak, benim kelime dağarcığımda yok.”

Direnişin lideri öte yandan Taliban’la diyalog kapısını açık bıraktı ve bütün savaşlarda görüşmelerin yapıldığını kaydetti: “Taliban’ın kadınlarla azınlıkların haklarına, demokrasiye, açık toplum ilkelerine saygı göstermeyi kabul ettiğini düşünelim. Neden bu ilkelerin, Taliban da dahil bütün Afganlara fayda sağlayacağını açıklamayasınız?”

Mesud ayrıca ABD ordusunun geride bıraktığı teçhizatı ele geçiren Taliban’ın güçlü olduğunu kabul etti ve ABD’ye tepki gösterdi: “Sadece 8 gün önce Kabil’de silah istediğim kişilerin yaptığı tarihi hatayı unutamam. Silahları bana vermeyi reddettiler. Ve bütün bu silahlar, helikopterler ve Amerikan yapımı tanklar şimdi Taliban’ın elinde.”

“Binlerce kişi bize katılıyor” diyen Mesud, bunların arasında aktivistlerin, siyasetçilerin ve Afgan ordusundan isimlerin olduğunu ifade etti.

Paris Match, BBC Türkçe
Derleyen: Uğurcan Yıldız/Independent Türkçe

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *