İngiltere: Taliban’ı ılımlı hale getirmeye çalışılmalı

İngiltere: Taliban’ı ılımlı hale getirmeye çalışılmalı

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Afganistan’da Taliban’ın iktidarı ele geçirdiğini ve şimdi bu gerçekle başa çıkmaları gerektiğini belirterek, grubun yönetimde kapsayıcı olması için görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Sky News’e yaptığı açıklamada, “Mesajımız şu, Afganistan asla Batı’ya karşı terörist saldırılar başlatmak için kullanılmamalı.” dedi.

Tüm diplomatik ve ekonomik yaptırım önlemleri yardımıyla ellerinden gelen her şeyi yapmak istediklerini söyleyen Raab, hatta Taliban’ı ılımlı hale getirmeye ve yeni rejim üzerinde bir tür olumlu etki oluşturmaya çalışılması gerektiğini ifade etti.

Yeni geçiş hükümetinin sadece Taliban’dan oluşmaması için Doha merkezli Taliban’ın siyasi komisyonuyla görüşmelerin halen sürdüğünü belirten Raab, Taliban’a güvenilemeyeceğini ancak verdikleri sözlerin de test edilmesi gerektiğini kaydetti.

Raab, Taliban’ın “bir haydut grubu” olduğu yönündeki görüşe karşı çıkmayacağını belirterek, “Ama şimdi iktidardalar ve şimdi bu gerçekle başa çıkmamız gerekiyor.” diye konuştu.

İngiliz Bakan, BBC’ye yaptığı açıklamada ise Taliban’la bir araya gelip gelmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine, “Hayır, öngörülebilir bir gelecekte değil ama her zaman bir tür diyaloğumuz oldu.” dedi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *