Pakistan’dan Afganistan’a ‘uzlaşı’ çağrısı

Pakistan’dan Afganistan’a ‘uzlaşı’ çağrısı

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, Afganistan sorununun çözümü için kapsamlı ve geniş tabanlı siyasi uzlaşı çağrısında bulundu.

Radio Pakistan’daki habere göre Kureyşi, aralarında Afganistan Halk Meclisi Başkanı Mir Rahman Rahmani ve Afganistan’ın eski Dışişleri Bakanı ve Cemiyet-i İslami Partisi lideri Selahaddin Rabbani’nin de bulunduğu Afgan politikacılardan oluşan heyet ile İslamabad’da bir araya geldi.

Kureyşi, tüm tarafların Afganistan’ın ve bölgenin daha iyi geleceğe sahip olması için birlikte çalışması gerektiğini ifade ederek, Afganistan sorununun çözümü için kapsamlı ve geniş tabanlı siyasi uzlaşı çağrısında bulundu.

Pakistan’ın kolaylaştırıcı rolüyle ilgili dünyayı yanlış yönlendirmeye çalışan barış karşıtı unsurları ülkesinin devamlı olarak takip ettiğine dikkati çeken Kureyşi, uluslararası topluma Afganistan’ın rehabilitasyonu ve yeniden inşası için ekonomik yardım ve iş birliği sağlamaya çağırdı.

Kapsayıcı siyasi çözüm vurgusu

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Kureyşi, Pakistan’ın Afgan toplumunun tüm kesimlerini ülkenin nihai kaderi için önemli gördüğünü belirtti.

Afganistan’da barış ve istikrarın Pakistan’ın çıkarlarına olduğuna dikkati çeken Kureyşi, İslamabad’ın barışçıl, birleşik ve müreffeh bir Afganistan’ı desteklemeyi sürdüreceğini kaydetti.

Afganistan heyeti ise ülkenin çok etnikli yapısına işaret ederek, Afganistan’da kapsayıcı siyasi çözümün önemine vurgu yaptı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *