Şırnak’ta son 2 yılda 823 iş yeri açıldı

Şırnak’ta son 2 yılda 823 iş yeri açıldı

Terörün izlerinin silinmeye başladığı Şırnak’ta son 2 yılda 823 iş yeri açıldı, ticaret canlanmaya başladı. 40 yıl süren terörün ardından son 5 yıldır il genelinde toparlanma sürecine girildiği bildiriliyor.

Şırnak’ta sağlanan huzur ortamı, kentte hayatın her alanına olumlu yansıdı. Çeşitli kurum ve kuruluşların katkılarıyla yürütülen çalışmalarla Şırnak’ta büyük bir dönüşüm ve gelişim sağlandı.

Yenilenen yollar, ışıklandırılan cadde ve sokaklar ile yeni bir görünüm kazandırılan Şırnak’ta, gece saatlerine kadar açık kafe, pastane ve yaşam alanlarında zaman geçiriliyor.

Geçmişte terör saldırıları nedeniyle esnafın kepenk kapatmak zorunda kaldığı, ticaretin durma noktasına geldiği kentte, son dönemde sağlanan gelişmeler ticarette de canlanma sağladı. Kentte 2 yılda 823 iş yeri açıldı.

Açılan iş yerleri ile kent merkezinde Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine kayıtlı esnaf sayısı 2 yılda 697’den 1520’ye yükseldi. 823 girişimciden 113’ü farklı bölgelerden gelerek iş yeri açmak için Şırnak’ı tercih etti.

Terör 40 yıldır sürüyordu

Şırnak Vali Yardımcısı Tunahan Efendioğlu AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentin son yıllarda sağlanan huzurla girişimcilerin tercih ettiği bir noktaya geldiğini söyledi.

Ülkenin her tarafından girişimcilerin kentte huzur içerisinde iş yeri açabildiğini ifade eden Efendioğlu, “Şırnak artık güven verici hale geldi. Bunun mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Şırnak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Heşar Haşimoğlu, 40 yıldır terör nedeniyle esnafın çok sıkıntı çektiğini ifade ederek, son 5 yıldır il genelinde toparlanma sürecine girildiğini, son 2 yılda da terörün artık konuşulmadığını söyledi.

Haşimoğlu, 113 girişimcinin kente il dışından gelip iş yeri açtığını dile getirerek, “Önceleri yerli esnafımız dışarıya giderken artık dışarıdan gelen esnafı ağırlamamız mutluluk verici. Önümüzdeki süreçte 100-200’leri değil 1000’leri konuşma temennisindeyiz.” diye konuştu.

Şırnaklılara seslenen Haşimoğlu, farklı bölgelerden gelen esnafı kucaklamak ve onlara yardımcı olmak gerektiğini dile getirdi. “Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak kapımız sonuna kadar açık.” diyen Haşimoğlu, başka illerden gelen esnafa Şırnak’ın misafirperverliğini göstermek gerektiğini kaydetti.

Ordu’dan gelerek Şırnak’ta iş yeri açan Serap Türkeli, kentteki huzur ve güven ortamının kendisine cesaret verdiğini belirtti. Daha önce özel firmalarda çalıştığını, sonrasında kendi iş yerini kurma kararı aldığını anlatan Türkeli, “Ordu’dan buraya gelmeden önce terör nedeniyle korkularım vardı. Şırnak’a geldikten sonra düşüncelerim tamamen değişti. Şırnak’ta bir iş yeri açabileceğimi düşündüm. Şırnak halkına yardım ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Tutumları ön yargımın yıkılmasını sağladı.” ifadelerini kullandı. Türkeli, herkese Şırnak’ı görmesi tavsiyesinde bulundu.

Senem Beyaz isimli kadın ise eşinin görevi dolayısıyla Hatay’dan Şırnak’a geldiklerini, kentte balık restoranı açtığını söyledi. “Gençlere istihdam sağlayacak işletmelerin açılmasına öncülük etmek istedim.” ifadesini kullanan Beyaz, Şırnak’a ülkenin her yerinden yatırımcıların gelmesini ve iş alanlarının artırılmasını istediklerini kaydetti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *