Taliban, vilayet merkezi Şibirgan’ı ele geçirdi

Taliban, vilayet merkezi Şibirgan’ı ele geçirdi

Taliban, Afganistan’ın Nimroz vilayetinin yönetim merkezi Zaranc’ta önceki gün kontrolü ele geçirmesinin ardından dün de Cüzcan vilayetinin yönetim merkezi Şibirgan’da kontrolü aldığını açıkladı.

Bu gelişmeyi takiben Savunma Bakanlığı ise Şibirgan’da Taliban’a karşı mücadelede uzun menzilli Amerikan bombardıman uçaklarının yardıma çağrıldığını kaydetti. Şibirgan, Taliban’ın kontrolünü ele geçirdiği ikinci vilayet merkezi oldu.

Taliban kentte kontrolü sağlamasının ardından Şibirgan’daki cezaevindeki tüm mahkumların serbest bırakıldığını açıklamıştı. Sosyal medyaya yayımlanan bir videoda, yüzlerce tutuklunun cezaevinden çıktığı görülüyor.

Taliban, önceki gün de ülkenin güneybatısındaki Nimroz vilayetinin yönetim merkezi Zaranc’ı ele geçirmiş, yıllar sonra ilk kez bir vilayet yönetim merkezini kontrolü altına almıştı.

BBC’ye konuşan Afganistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Favad ​​Aman ise, ABD’nin B-52 bombardıman uçaklarının yaptığı saldırılarda 200’den fazla Taliban militanının öldüğünü ve bunun hükümet güçlerinin şehri yeniden ele geçirmesine yardımcı olacağını söyledi.

Şibirgan, Raşid Dostum’un bölgesi

Ülkede hükümete bağlı kuvvetlerle Taliban arasındaki çatışmalar yoğunlaşarak devam ediyor.

Şibirgan, eski Afganistan cumhurbaşkanı yardımcısı Abdül Raşid Dostum’un denetimindeki bir bölge. Dostum’a bağlı güçler bu bölgede Taliban’a karşı mücadelede başı çekiyor.

Bir yıldan uzun süre Türkiye’de sürgünde kalan General Dostum, Temmuz 2018’de Afganistan’ın başkenti Kabil’e dönmüş, karşılama töreni sırasında bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısında en az 14 kişi ölmüş, 60 kişi de yaralanmıştı.

Yerel medya kaynakları, Afgan güvenlik güçlerine yardımcı olmak üzere 150 kişinin bölgeye gittiğini duyurdu. Taliban, Cuma günü yoğun çatışmaların ardından valilik yerleşkesini kontrol altına almış daha sonra güvenlik güçleri yerleşkeyi geri almıştı.

BBC’ye konuşan belediye başkanı Babür Eşçi ise Taliban militanlarının tüm kenti kontrolü altına aldığını, kentteki ordu karargahında ise çatışmaların devam ettiğini söyledi.

Fransız AFP ajansına konuşan Vali Yardımcısı ise hükümet yetkililerinin havaalanı bölgesine çekildiğini açıkladı.

Ülkenin diğer bölgelerinde de çatışmalar devam ediyor ve Taliban hızla ilerliyor.

Batıda Herat, güneyde ise Kandahar ve Leşkergah kentleri de Taliban tehdidi altında.

Taliban, başkent Kabil’de de Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin eski sözcüsünü suikast sonucu öldürmüş, Savunma Bakanı’nın evine de bombalı saldırı düzenlemişti.

(BBC Türkçe)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *