ABD, “ABD için çalışan Afganları” ne yapacak?

ABD, “ABD için çalışan Afganları” ne yapacak?

ABD’nin, kendisi için çalışan Afganları tahliye etmek istemesi yeni bir krize yol açtı. Afganların ABD’ye götürülmeden önce üçüncü bir ülkeye geçmesi gerektiğini bildiren ABD’ye Türkiye tepki gösterdi: Rızamız olmadan ülkemizde çözüm aranması kabul edilemez” denildi.

Reuters’in ABD’li yetkililere dayandırdığı haberine göre, Taliban’dan kaçan Afganlar, ABD’nin Afganistan’a yönelik geliştirdiği yeni bir program kapsamında, bir ABD kurumu, STK veya medya kuruluşunun referansı ile ABD’ye sığınmacı olarak gidebilecek. Ancak bunun öncesinde kendi çabaalrıyla üçüncü bir ülkeye seyahat etmesi gerekecek.

Cumhuriyet’in aktardığı habere göre program sadece, ABD hükümeti ve ordusu için çalışan Afganları değil, ABD’nin finanse ettiği projeler, ABD merkezli STK’ler ve medya kuruluşları için çalışanları da kapsayacak. Başvuruda bulununan Afganlar, kendi çabalarıyla Afganistan’dan çıkıp üçüncü bir ülkeye ulaşacak. O noktadan sonra güvenlik taraması yapılacak ve süreç 12-14 ay kadar sürebilecek.

Konuya ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulunan bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, “Potansiyel çıkış dalgasına hazırlıklı olunması için komşu ülkelerle ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ile görüştük” dedi. ‘Pakistan’ın Afganistan sınırlarının açık kalmasının önemli olduğunu, diğerlerinin ise İran üzerinden Türkiye’ye seyahat edebileceğini” sözlerine ekledi.

Türkiye tepki gösterdi: Ülkemizin rızası olmaksızın ülkemizde çözüm aranmak istenmesi kabul edilemez

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, konuyla ilgili yöneltilen soruya şu yanıtı verdi:

“ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 2 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, ABD devleti, ABD merkezli STK’lar ve basın kuruluşları için çalışan Afganlar ve ailelerine yönelik göçmen kabul programı ile Afganların ABD’ye göç başvurularının bağlı oldukları kuruluşlar aracılığıyla üçüncü ülkelerden alınacağı belirtilerek, başvurular için ülkemize de işaret edilmektedir.

Öncelikle ABD’nin açıklaması bölgemizde büyük bir göç krizine neden olacak ve göç yollarında Afganların acılarını artıracaktır. Soruna bölge ülkeleri arasında çözüm bulmak yerine ülkemizin rızası olmaksızın ülkemizde çözüm aranmak istenmesi kabul edilemez.

Son 7 yıldır dünyada en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ülkemizin yeni bir göç krizini üçüncü bir ülke adına üstlenecek kapasitesi bulunmamaktadır. Türkiye olarak, ABD’nin sorumsuz ve ülkemize danışmadan aldığı kararı kabul etmiyoruz. ABD, eğer bu kişileri ülkesine almak istiyor ise doğrudan uçaklarla ülkesine nakletmesi mümkündür. Ülkemiz, hiçbir durumda üçüncü ülkelerin uluslararası sorumluluklarını devralmayacak, kanunlarımızın üçüncü ülkeler tarafından kendi amaçları için kötüye kullanılmasına izin vermeyecektir. Bölgemizde üçüncü ülkelerin kararları neticesinde yaşanan göç krizlerinin yükünün Türk milleti tarafından üstlenilmesini kimse beklememelidir.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *