Eşref Gani’den “Taliban’la diyalog” açıklaması

Eşref Gani’den “Taliban’la diyalog” açıklaması

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, “ülkede savaş durumu değişmediği sürece” Taliban’ın hükümetle ciddi ve anlamlı bir diyalog kurmaya hazır olmayacağını söyledi.

Taliban için ‘acımasız ve zalim’ dedi

Gani, başkent Kabil’de düzenlediği kabine toplantısında, savaşın durumunun altı ay içinde değişeceğini öne sürdü. “Ülkede savaş durumu değişmediği sürece” Taliban’ın diyalog kurmaya hazır olmayacağını ifade eden Gani, bu konuda ciddi bir çalışma yapıldığını anlattı. Eşref Gani, Taliban ve diğer ‘terörist’ grupların, tüm uluslararası terörist kara güçlerini ülkeye getirdiği iddiasında bulundu.

Taliban’ın son 24 yıl içerisinde hiçbir şekilde değişmediğini de savunan Eşref Gani, “Belki Taliban eskisinden daha acımasız ve zalim olmuştur.” dedi.

Militanların, diğer gruplarla iş birliği halinde saldırılarını son zamanlarda benzeri görülmemiş şekilde arttırdığını aktaran Gani, Taliban militanlarının her gün ortalama 50 ila 150 saldırı gerçekleştirdiğinin altını çizdi. Gani, Taliban’ın, barış için hiçbir iradesinin olmadığı iddiasını da sözlerine ekledi.

Kendi ülkesinde, ancak Batı’nın desteği ile ayakta durabilen Afgan hükümetinin, ABD ve Nato’nun çekilmesinin ardından birkaç ay içinde yıkılacağına dair iddialar sürerken, Eşref Gani’nin Taliban’a yönelik sözlerinin batı kamuoyunda Afgan hükümetine olan desteğin devamını amaçladığı sanılıyor.

Taliban ilerlemeye devam ediyor

ABD’nin 20 yıllık işgalinin sona ermesinin ardından Afganistan’da barış süreci ise belirsizliğini korurken güvenlik güçleri ile Taliban arasındaki şiddetli çatışmalar sürüyor.

Taliban, haziranın son haftasında başlattığı saldırılarda Özbekistan ve Tacikistan sınırındaki ilçelerin tamamına yakınını ele geçirdi. Özbekistan’a açılan en önemli ticaret güzergahı Hayratan Sınır Kapısı’nı iki yönden kuşatan Taliban, güneybatıda Gazne vilayetine yoğunlaştı.

Afganistan’da ilerleyişine devam eden Taliban, 8 Temmuz’da ülkenin İran sınırındaki İslam Kale ve 14 Temmuz’da da Pakistan sınırındaki Spin Boldak Sınır kapılarını ele geçirmişti. Taliban, Badahşan, Tahar, Gazne, Herat, Kandahar ve Badgis vilayetlerinde şiddetli saldırılarla baskısını artırdı.

AA muhabirinin yerel yetkililerden edindiği bilgiye göre, Taliban 407 ilçenin 150’den fazlasını, merkezleri dahil olmak üzere ele geçirmiş bulunuyor.

Ülkede 34 vilayet merkezi hükümet güçlerinin kontrolünde bulunuyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *