İngiltere: BMGK kararlarına uyun!

İngiltere: BMGK kararlarına uyun!

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kıbrıs’ta Maraş’ın statüsünü değiştirmeye yönelik tek taraflı kararı hakkında endişesini dile getirerek, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına uyulmasını istedi.

Erdoğan, Kıbrıs’ta yaptığı konuşmada, “Maraş’ta hayat yeniden başlayacaktır. Mülkiyet haklarına riayet edilerek yürütülen bu çalışmalar ışığında artık Maraş’ta herkesin yararına olacak yeni bir dönemin kapıları açılacaktır” ifadesini kullanmıştı.

İlk tepki Borrell’den, ardından İngiltere’den

Erdoğan’ın açıklamalarına ilişkin, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’den sonra İngiltere’den tepki geldi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab’ın Twitter’den paylaştığı yazılı açıklamada, “Birleşik Krallık, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Maraş’ın kapalı alanının yüzde 3,4’ünü oluşturan bir bölgenin yeniden açılması ve yeniden yerleşimine ilişkin yaptığı açıklamaları için derin endişe duymaktadır” ifadesi yer aldı.

Euronews’un aktardığına göre, açıklamanın devamında ise, “Söz konusu açıklama, BM kararlarına ve Türkiye’yi Maraş’taki eylemlerini durdurmaya ve tersine çevirmeye çağıran 8 Ekim 2020 tarihli Güvenlik Konseyi kararına aykırıdır. Birleşik Krallık, Maraş meselesine ilişkin Güvenlik Konseyi kararlarını güçlü bir şekilde desteklemekte ve tüm tarafları bunlara uymaya çağırmaktadır. Bu konuyu diğer Güvenlik Konseyi üyeleriyle acil bir konu olarak tartışacak” ifadeleri yer aldı.

‘Hayalet Şehir’ Maraş, 46 yıldır kapalıydı

1974’teki Kıbrıs Barış Harekatı sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirilen ve yerleşime kapatılan Maraş’ın açılım süreci uluslararası tepkiye neden oldu.

Bir dönemin en gözde tatil yöresi ve Hollywood yıldızlarının uğrak yeri olan kapalı Maraş, Ada’yı ikiye ayıran yeşil hat üzerinde ve bir tampon bölge konumunda bulunuyor.

46 yıldır kapalı olan ve “Hayalet Şehir” olarak da anılan Maraş, yıllardır devam eden Kıbrıs müzakerelerinde pazarlık konusu oldu.

Çavuşoğlu, önceki gün Raab ile telefonda görüşmüştü

Türkiye’den KKC’ye yapılacak ziyaretin başladığı gün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşmişti.

Türk Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Dominic Raab ile bugün Kıbrıs ve ülkemize yönelik COVID-19 seyahat kısıtlamaları hakkında telefonda görüşmüştür” denildi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu nedir?

Toplam 15 üye ülkenin bulunduğu BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ABD, Çin, Rusya, İngiltere ve Fransa’dan oluşuyor. Sadece bu 5 üyenin, herhangi bir kararı veto etme hakkı bulunuyor. Veto edilen karar ise gündemden düşüyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *