Beyaz Saray siyonist lideri ağırladı

Beyaz Saray siyonist lideri ağırladı

ABD Başkanı Joe Biden, siyonist cumhurbaşkanı Rivlin’i Beyaz Saray’da ağırladı, ülkesinin İsrail’e desteğini dile getirdi, Bennett’ı da yakın zamanda ağırlamak istediğini vurguladı.

Biden ve Rivlin, Beyaz Saray’da basına kapalı gerçekleştirdikleri görüşme öncesi Oval Ofis’te gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Görevinden 9 Temmuz’da ayrılacak siyonist cumhurbaşkanını Beyaz Saray’da ağırlamaktan dolayı memnuniyet duyduğunu dile getiren Biden, yeni Başbakan Bennett’ı da yakın zamanda ağırlamak istediğini vurguladı.

Biden, “ABD Başkanı olarak, İsrail’e olan taahhüdümüz kati ve gerçektir. Her zaman söylediğim gibi, bir İsrail olmasaydı biz bir tane icat ederdik.” ifadelerini kullandı.

Haşdi Şabi’ye yapılan saldırıyı anlattı

ABD’nin İsrail’in “meşru müdafaa” hakkına desteğinin de süreceğinin altını çizen Biden, “Bugün İran dahil birçok konuyu ele alacağız. İran’ın benim başkanlığım döneminde asla nükleer sahibi olamayacağını söyleyebilirim.” mesajını verdi.

Biden, ABD güçlerinin pazarı pazartesiye bağlayan gece Irak-Suriye sınırındaki Haşdi Şabi milislerine yönelik hava saldırısını anımsatarak, “Bildiğiniz üzere, önceki gece Irak’taki ABD askerlerine yönelik son dönemdeki saldırılardan sorumlu İran destekli milis gruplar tarafından kullanılan yerlere hava saldırısı emri verdim. Bunu anayasanın 2. maddesinin bana verdiği yetki doğrultusunda yaptım.” ifadelerini kullandı.

Barış ve istikrardan söz etti!

ABD’nin, İsrail’in Orta Doğu ülkeleriyle normalleşme sürecine de tam destek verdiğini söyleyen Biden, bölgede daha büyük bir “barış ve istikrar bloku” kurmak istediklerini dile getirdi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *