Rus uzmana göre, Suriye’deki seçimler ‘meşru’

Rus uzmana göre, Suriye’deki seçimler ‘meşru’

Batı ülkelerinin yarın Suriye’de bugün yapılacak seçimleri “gayri meşru” ilan etmesini değerlendiren Rus uzman Doç. Truyevtsev, Suriye tamamen bağımsız ve seçimler Suriye’nin anayasasına uygun!

Suriye’de yeni devlet başkanını belirlemek iddiasıyla bugün seçimler yapılacak. Ancak Batılı ülkeler bu seçimi “yasadışı” ve “gayri meşru” olarak nitelendirdi.

Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Arap ve İslam Araştırmaları Merkezi’nin kıdemli araştırma görevlisi Doç. Konstantin Truyevtsev, Sputnik’e yaptığı açıklamasında, anayasaya uygunluk ve meşruiyet hakkında şu değerlendirmede bulundu:

“Suriye’de yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinin yasal olduğuna hiç şüphe yok. Yasallık, seçimlerin yasalara uygun olmasıyla ilgili. Önümüzdeki seçimler tamamen yasalara uygun, çünkü ülkenin Anayasası’nda belirtilen formata uygun. Dış gözlemciler Suriye Anayasası’nı beğense de beğenmese de Suriye devleti kendi anayasasına sahip ve bu anayasa uygulanıyor. Anayasaya göre bu seçimler bu tarihlerde yapılmalı. Böylelikle bu, bağımsız bir ülkenin tamamen kanunlara uygun yeni seçimi. Hatta Suriyeliler, muhalefet temsilcileri de dahil yeterli sayıda alternatif adayın seçimlere katılmasını sağlamaya çalıştı.

Meşruiyete gelince, bilindiği gibi, ‘meşruiyet’ kavramı esasen halkın destek seviyesiyle ilgili. Suriye içinde yaklaşan seçimlere destek yüksek, bu seçimleri gerçekleştirmek için yeterli seviyede. Elbette göçmenler sayılmıyor. Halihazırda göçmenler her yere dağılmış durumda. En fazla Suriyeli göçmen Türkiye’de bulunuyor. Maalesef bunlar oy veremeyecek. Ama bu sor Şam değil, Ankara’ya yöneltilmeli”.

Batılı 5 devletten seçimlere ortak tepki

ABD, Fransa, Almanya, İtalya ve İngiltere dışişleri bakanları, ortak açıklama yaparak, Suriye’de yapılacak seçimlerin, adil ve özgür bir ortamda olmayacağını ve herhangi bir meşruiyetinin bulunmadığını bildirdi.

Ortak açıklamada, “Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere ve ABD dışişleri bakanları olarak, açık bir şekilde dile getiriyoruz ki Suriye’de 26 Mayıs’taki devlet başkanlığı seçimleri, özgür ve adil olmayacak. Esed rejiminin, BM Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararının çerçevesi dışında bu seçimleri gerçekleştirme kararını reddediyoruz.” ifadesi kullanıldı.

İlgili ülkelerin, Suriyelilerin seslerinin ve görüşlerinin yer almayacağı bir seçim sürecini kabul etmedikleri vurgulanan açıklamada, Suriyeli muhaliflerin söz konusu seçimleri “meşru görmediklerine” de dikkat çekildi.

Suriye’de özgür ve adil bir seçimin ancak BM gözetiminde ve uluslararası şeffaflık ve hesap verebilirlik koşulları altında yapılabileceği belirtilen açıklamada, “Bir seçimin güvenilir olabilmesi için ülke içinde yerinden edilmiş olan Suriyeliler, mülteciler ve diasporadakiler de dahil tüm Suriyelilerin güven içinde katılabilmesi gerekmektedir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

“Bu unsurlar olmaksızın bu hileli seçim, siyasi uzlaşmaya yönelik hiçbir ilerlemeyi temsil etmemektedir.” ifadesi kullanılan açıklamada, ABD ve diğer Avrupalı müttefikleri, BM Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararına uygun bir siyasi uzlaşma sürecinin önemine bir kez daha vurgu yaptı.

Beşşar Esed rejimi, milyonlarca Suriyelinin yerinden edildiği ülkede yarın sözde rakiplerin halkla temas kurmadığı göstermelik bir “devlet başkanlığı” seçimi düzenliyor. Rejimin Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad’ın “Amerika’daki seçimlerden 1000 kat daha iyi” diye tanımladığı süreçte, anayasa mahkemesi kararıyla adaylıkları ilan edilen 3 ismin yarıştığı iddia ediliyor. Rejimin yasalarına göre, 16 Mayıs’ta başlayan kampanyaların süresi sabah TSİ 07.00’de sona erdi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *