Fatih Altaylı: Aslında kabinede daha fazla değişiklik olacaktı

Fatih Altaylı: Aslında kabinede daha fazla değişiklik olacaktı

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, kabinede daha fazla değişiklik olacağını ancak bazılarının şimdilik haziran ayına ertelendiğini, yeni Aile Bakanına gelen tepkilerin ise İstanbul Sözleşmesi’nden yana bir isim olmasından kaynaklandığını ileri sürdü.

Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, ‘Dengeler‘ başlığıyla yayımlanan yazısında, kabine değişikliğine ilişkin görüşlerini paylaştı. Yeni Aile Bakanına itirazların, İstanbul Sözleşmesine yandaş olmasından kaynaklandığını savunan Altaylı, Milli Eğitim Bakanının değişmemesi ve Ticaret Bakanının değişmesini sürpriz olarak niteledi.

Altaylı şu değerlendirmede bulundu:

Amiral kayığı yazarlarının 28 aydır “Bugün değişiyor” dedikleri kabine değişikliği sonunda dün gerçekleşti. Değişiklikten birkaç saat önce “Değişiklik bu gece” diye yazdım sosyal medyadan. Aslında dün gece daha fazla değişiklik olacaktı. Nedense bazıları şimdilik “Haziran”a ertelenmiş. Bazı isimler de son dakikada değişmiş yine.

Aile Bakanlığının bölüneceği belliydi. Başka bir isim kesin gibiydi. Son dakikada değişti. Değişiklik parti içinde biraz da eleştiri konusu oldu. “Bekar aile bakanı mı olur?” diye. Bence olur.

Zaten eleştiri bekar olmasına gibi görünse de aslında İstanbul Sözleşmesi’nden yana bir isim olmasından kaynaklanıyor sanki. Bilinen o ki, Erdoğan’ın iki kızına da yakın bir isim.

Vedat Bilgin kesindi. Değişmedi oldu. Ticaret Bakanı değişikliği biraz sürpriz oldu. Milli Eğitim Bakanı’nın değişmemesi de bir başka sürpriz oldu.

İktidarın güç kaybı ile parti içi dengeler daha hassas hale geldiği için ve iktidar ortağını kırmamak ve üzmemek de önemli bir mesele olduğu için artık kabine değişiklikleri daha zor oluyor ve daha hassas hale geliyor.

“Yaptım oldu” dönemi geride kalmış gibi görünüyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *