Mazlumder’den Doğu Türkistan basın açıklaması

Mazlumder’den Doğu Türkistan basın açıklaması

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi’nin Türkiye ziyareti üzerine bir basın açıklaması yapan Mazlumdur, Çin’i Uygurlara karşı asimilasyon politikasından vazgeçmeye çağırdı.

Mazlumder açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

Çin Devleti DoğuTürkistan Politikalarında Şeffaf Olmalıdır

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, 6 ülkeyi kapsayan ziyaretler çerçevesinde 25.03.2021 tarihinde Türkiye’ye resmi bir ziyarette bulunmuş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

Birleşmiş Milletler ve uluslararası insan hakları örgütleri raporlarında Çin, Uygurlara karşı asimilasyon politikaları uygulamakla, Toplama Kamplarında gayri insani şartlarda zorla tutmakla ve istekleri dışında çalışmaya zorlamakla suçlanmaktadır.

Çin hükümeti ise asimilasyon politikalarını ve Toplama Kampları uygulamalarını bugüne kadar hep inkâr etme yolunu tercih etmiştir.

MAZLUMDER olarak:

– Uygurlara karşı uygulanan asimilasyon politikalarından ve insan hakları ihlallerinden derhal vazgeçmeye

– Bu iddialar gerçeği yansıtmıyorsa şeffaf olmaya; Uygurların yaşadığı bölgeyi ve kampları bağımsız insan hakları kuruluşlarının denetimine açmaya davet ederiz.

Bağımsız kuruluşlardan oluşan bir gözlem heyetinin kabul edilmesi ve bağımsız gözlem yapılmasına imkan verilmesi halinde böyle bir heyette yer almak istediğimizi Çin hükümetine ve kamuoyuna ilan ederiz.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *