Netanyahu, Mekke’ye uçak seferi vaad etti

Netanyahu, Mekke’ye uçak seferi vaad etti

Siyonist İsrail başbakanı, yeniden başbakan seçilmesi halinde İsrail ile Suudi Arabistan’ın ilişkilerini normalleştirileceği imasında bulundu.

Filistinlilere seçim vaadi

İşgalci İsrail Başbakanı Netanyahu, İsrail’in Kanal 13 televizyonuna verdiği demeçte, Filistinlilere yönelik seçim vaadinde bulunarak, “Yeniden seçilirsem Tel Aviv’den Mekke’ye doğrudan uçuşları hayata geçireceğim” ifadesini kullandı.

Netanyahu bu açıklamasıyla yeniden başbakan olması durumunda İsrail ile Suudi Arabistan’ın ilişkilerini normalleştirileceği imasında da bulunmuş oldu.

4 ülke daha ‘normalleşme’ sırasında

Ynet televizyonuna 16 Mart’ta yaptığı açıklamada Netanyahu, İsrail’in 4 ülkeyle daha ilişkileri normalleştireceğini belirtmişti. Netanyahu, “4 barış anlaşması yaptım, 4 tanesi de yolda. Onlardan (yapılacak barış anlaşması) biri hakkında dün akşam konuştum. Dün bölge liderlerinden biriyle 45 dakika telefonda görüştüm.” ifadelerini kullanmıştı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı Jared Kushner, 15 Mart’ta The Wall Street Journal gazetesinde yayımlanan makalesinde, Suudi Arabistan, Katar, Umman ve Moritanya’nın İsrail ile ilişkileri normalleştirme anlaşmasına varmaya yakın olduğunu yazmıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *