Erdoğan: Fransa ile dayanışma arzu ediyoruz

Erdoğan: Fransa ile dayanışma arzu ediyoruz

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile video konferans görüşmesi gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye ve Fransa’nın dayanışma içinde hareket etmesini arzu ediyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron görüşmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, Türkiye-Fransa ilişkileri ve bölgesel konuların ele alındığı bildirildi.

‘Fransa’nın korona mücadelesini yakından takip ediyoruz’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile uzun bir aranın ardından yeniden görüştüklerini ve Macron’un şahsında Fransız halkını selamladığını ifade etti.

Fransa’nın koronavirüsle mücadelesini yakından takip ettiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkem ve milletim adına salgında hayatını kaybeden Fransa vatandaşları için taziyelerimi sunuyorum.” dedi.

Türkiye olarak aşılama çalışmalarını çok yoğun bir şekilde sürdürürken, kontrollü normalleşme adımlarını da atmaya başladıklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şimdiye kadar yaklaşık 10 milyon vatandaşı aşıladıklarını bildirdi.

Ankara Anlaşması’nın 100. yılı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sene Ankara Anlaşması‘nın 100’üncü yılı olduğuna değinerek, Türkiye-Fransa ilişkilerinde liderler arasında tesis edilen diyalogun her zaman büyük rolü olduğunu ifade etti.

Fransa Kralı Birinci Fransuva ve Kanuni Sultan Süleyman tarafından mektup teatisiyle temelleri atılan bu dostluk ilişkisinin pek çok badireden başarıyla geçtiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Fransa iş birliğinin çok ciddi bir potansiyeli olduğuna inandığını dile getirdi.

‘Türkiye ve Fransa’nın dayanışma içinde hareket etmesini arzu ediyoruz’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, “İki güçlü NATO müttefiki olarak Avrupa’dan Kafkaslara, Orta Doğu’ya ve Afrika’ya uzanan geniş coğrafyada güvenlik, istikrar ve barış çabalarına önemli katkılar sağlayabiliriz. Ülkelerimizi, vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini tehdit eden terör örgütleriyle mücadelede de ortaklaşa atabileceğimiz adımlar var. Tüm bu hususlarda Türkiye ve Fransa’nın dayanışma içinde hareket etmesini arzu ediyoruz.” dedi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *