Demokrat üye Ilhan Omar, Prens Selman’a yaptırım istedi

Demokrat üye Ilhan Omar, Prens Selman’a yaptırım istedi

ABD Temsilciler Meclisi üyesi Ilhan Omar, meclise sunduğu yasa tasarısında, Amerikan hükümetinin Suudi Prens bin Selman’a yaptırım uygulamasını talep etti.

‘Demokrasi ve insan hakları adına yaptırım uygulanmalı’

ABD’de Demokrat Kongre Üyesi Ilhan Omar, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’a, Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinden dolayı yaptırım uygulanması için Temsilciler Meclisine yasa tasarısı sundu.

Ilhan Omar, yaptığı yazılı açıklamada, Muhammed bin Selman’a yaptırım uygulanmasının “insanlık sınavı” olduğunu savunarak, “Amerika geçekten, ifade özgürlüğünü, demokrasiyi ve insan haklarını destekliyorsa, istihbaratımızın Amerika’da yaşayan Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın cinayetini onayladığı sonucuna vardığı Muhammed bin Selman’a yaptırım uygulamamak için bir neden olamaz.” görüşünü paylaştı.

ABD’nin çıkarları ve küresel süper güç vurgusu

Muhammed bin Selman’ın cezasız kaldığı her anın ABD’nin çıkarları, insan hakları ve risk altındaki Suudi muhalifler için bir ceza olduğuna işaret eden Omar, Suudi Arabistan’ın da Rusya ve İran gibi “istikrarı bozucu ya da şiddet içerikli eylemlerde bulunan ülkeler” listesine eklenmesi gerektiğini vurguladı.

Omar, “Suudi Arabistan Veliaht Prensine farklı muamele göstermemeliyiz. Kimse cinayet işleyip, sonra serbest kalmamalı. Küresel bir süper güç olarak, değerlerimize göre hareket etmeliyiz.” çağrısında bulundu.

Rapora rağmen Prens’e yaptırım uygulanmayınca, medya ve milletvekilleri harekete geçti

ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğünün (DNI) cuma günü açıkladığı ve Kaşıkçı’nın öldürülmesine Muhammed bin Selman’ın onay verdiği yönündeki raporu büyük ses getirmiş, ancak Biden yönetimi veliaht prense yönelik herhangi bir yaptırım kararı almamıştı.

Amerikan kamuoyunda ve medyasında Muhammed bin Selman’a yönelik herhangi bir adım atmadığı için tepki toplayan Biden yönetimi, aralarında cinayete karıştıkları belirtilen kişilerin de olduğu toplam 76 Suudi vatandaşına yaptırım getirmişti.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’a yönelik eleştirileriyle bilinen ve Washington Post gazetesinde köşe yazarlığı yapan Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018’de gittiği Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğundan bir daha çıkmamıştı. Kaşıkçı’nın daha sonra konsoloslukta öldürüldüğü ve cesedinin parçalandığı ortaya çıkmıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *