Biden-Netanyahu görüşmesi

Biden-Netanyahu görüşmesi

ABD Başkanı Biden, iktidara geldikten bir ay sonra Netanyahu ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada ikilinin işgalci İsrail-ABD ittifakını güçlendirmeye devam etmek için birlikte çalışacaklarını vurguladıkları aktarıldı.

Açıklama İsrail’den yapıldı

Siyonist İsrail Başbakanlık Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Netanyahu ile Biden’ın telefon görüşmesi yaptığı belirtildi. Açıklamada, akşam saatlerinde iki liderin sıcak ve samimi bir sohbet gerçekleştirdiği öne sürülerek, görüşmenin yaklaşık bir saat sürdüğü vurgulandı.

Biden ve Netanyahu’nun, Arap ülkeleri ile İsrail arasındaki normalleşme anlaşması sürecinin gelecekte de sürmesi konusunda anlaştığı ifade edilen açıklamada, iki liderin İsrail ile ABD arasındaki kararlı ittifakı güçlendirmeye devam etmek için birlikte çalışacaklarını vurguladıkları aktarıldı.

 

Biden, Netanyahu’yu övdü iddiası

Açıklamada, liderlerin görüşmede “İran tehdidi” ve bölgedeki diğer gelişmeleri de ele aldıkları, bu çerçevede diyaloglarını sürdürme kararı aldıkları belirtildi.

ABD Başkanı Biden’ın Netanyahu’yu koronavirüsle mücadeledeki “başarısından” dolayı övdüğü ileri sürülen açıklamada, liderlerin salgınla başa çıkmanın yolları konusunda fikir alışverişinde bulundukları anlatıldı.

 

Biden görüşmeyi geciktiriyordu

Biden’ın göreve gelmesinin üzerinden haftalar geçmesine rağmen telefonla Netanyahu’yu aramaması dikkati çekmişti. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, 11 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Biden’ın Netanyahu ile “yakında” görüşeceğini duyurmuştu.

20 Ocak’ta göreve gelen Biden’ın, İsrail Başbakanı Netanyahu ile halen görüşmemiş olması Amerikan ve İsrail medyasında da tartışmalara neden olmuştu.

 

Biden, Trump dönemi ‘normalleşme’ anlaşmalarını aynen tanıdı

Biden yönetimi, Orta Doğu barışı konusunda iki devletli çözümü desteklediğini belirtmiş ancak Donald Trump döneminde imzalanan “İsrail ile normalleşme” anlaşmalarını aynen tanıdığını ilan etmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *