BM’den ‘Arakan’daki 600 bin Rohingya’nın durumu kötüye gidebilir’ uyarısı

BM’den ‘Arakan’daki 600 bin Rohingya’nın durumu kötüye gidebilir’ uyarısı

BM Genel Sekreteri Stephane Dujarric, Myanmar’daki askeri darbenin ardından, Arakan eyaletindeki 600 bin Arakanlı Müslüman’ın durumunun daha da kötüye gideceğinden endişe duyduklarını bildirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde Myanmar‘daki askeri darbeyi değerlendirdi.

AA muhabirinin etnik temizlikle suçlanan Myanmar ordusunun yönetimi ele geçirmesinin ile ülkedeki Arakanlı Müslümanların (Rohingya) durumunun endişe yaratıp yaratmadığı sorusuna Dujarric, “Arakan’da 600 bin Rohingya var ve 120 bini kamplara hapsedilmiş durumda, özgürce hareket edemiyor, temel sağlık ve eğitim hizmetlerine erişimleri son dereke kısıtlı. Olayların, Rohingyaların durumunu daha da kötüleştirmesinden korkuyoruz.” yanıtını verdi.

Dujarric, Myanmar’daki askeri darbenin ayrıca Bangladeş’e sığınmak zorunda kalan Arakanlı Müslümanların evlerine dönmesini de olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Darbenin ardından ülkede olağanüstü hal ilan edildiğini açıklayan ordu, Myanmar’ın bir seneliğine askeri yönetimle idare edileceğini bildirmişti.

İktidar partisi, halka, ordunun yönetime el koymasına karşı çıkma ve askeri diktatörlüğe dönülmesine izin vermeme çağrısında bulunmuştu.

Seçim Komisyonu, 29 Ocak’ta iktidardaki Aung San Suu Çii’nin partisinin zaferiyle sonuçlanan seçimde hile yapıldığı iddialarını reddetmişti.

Myanmar ordusu, seçimlerde ana muhalefetteki Birlik İçin Dayanışma ve Kalkınma Partisini (USDP) desteklemişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *