Siyahi polisin cenazesi ‘beyazlara ait’ mezarlığa alınmadı

Siyahi polisin cenazesi ‘beyazlara ait’ mezarlığa alınmadı

ABD’de bir kasaba mezarlığının, sadece beyazlara ait olduğu için siyahi polis şefi yardımcısının cenazesinin kabul edilmemesi tartışmalara neden oldu, mezarlık yönetimi yönetmeliği değiştirmek zorunda kaldı.

ABD’nin Louisiana eyaletine bağlı Oaklin Spring kasabası, Oaklin Spring Mezarlığı yönetmeliğinde yer alan “Sadece beyazların cenazelerinin gömülmesine izin verilir.” maddesini gerekçe göstererek, Polis Şefi Yardımcısı Darrell Semien‘in cenazesinin mezarlığa gömülmesine müsaade etmedi.

Bir yandan konuya çözüm arayan Semien’in eşi Karla Semien, Facebook üzerinden, yaşadığı üzüntü ve hayal kırıklığını paylaşınca olay basına yansıdı. Karla Semien, “Bunun yaşandığına inanamıyorum. Oaklin Springs Mezarlığına eşime mezar yeri almaya gittim. Orada görüştüğüm kadın bana parsel satamayacağını çünkü mezarlığın sadece beyazlara ait olduğunu söyledi.” dedi. Kadının mezarlığa ait yönetmeliği de kendisine gösterdiğini belirten Semien, “Öylece benim ve çocuklarımın karşısında duruyordu. Yüzümüze vurulan tokada bakın. Louisiana Oberlin’de 2021’de bunların yaşandığına inanamıyorum.” ifadesini kullandı.

Amerikan basınında ve sosyal medyada mezarlığa tepki yağdı. Çıkan tartışma üzerine toplanan mezarlık yönetim kurulu, söz konusu maddeyi yönetmeliğinden çıkarmak durumunda kaldı ve Darrell Semien’in cenazesinin mezarlığa gömülmesine izin verildi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *