Nijerya’da bir yatılı okuldan 400 öğrenci kaçırıldı

Nijerya’da bir yatılı okuldan 400 öğrenci kaçırıldı

Nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan Batı Afrika ülkesi Nijerya’nın Katsına eyaletinde silahlı grubun yatılı okula düzenlediği saldırıda yüzlerce erkek öğrenci kaçırıldı.

Silahlı grup, Nijerya’nın Kankara bölgesindeki yatılı okula saldırı düzenledi. Saldırı sonrasında yaklaşık 400 kişi kayboldu.

Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari, silahlı grubun masum çocuklara düzenlediği korkakça saldırıyı kınayarak, güvenlik güçlerinin silahlı grubu ormanda tespit ettiğini ve operasyon başlatıldığını söyledi.

Katsina Eyaleti Polis Sözcüsü Gambo İsah da operasyon sırasında bir güvenlik görevlisinin yaralandığını kaydederek, arama kurtarma için ek güvenlik güçlerinin sevk edileceğini aktardı.

Eyaletteki tüm yatılı okullar kapatıldı

Öte yandan, Katsina Valisi Aminu Masari, saldırının ardından eyaletteki tüm yatılı okulların kapatılmasını talimatını verdi.

Ülkede son zamanlarda silahlı kişilerin motosikletlerle saldırılar düzenlemesi nedeniyle bazı eyaletlerde motosiklet kullanımı yasaklanmıştı.

Bölge, zaman zaman hayvancılıkla meşgul olan Fulaniler ile çiftçilikle geçinen bazı kabileler arasında şiddetli çatışmalara sahne oluyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *