Yazar İsmail Kazdal vefat etti

Yazar İsmail Kazdal vefat etti

İnna lillahi ve inna ileyhi raciun… İhya Yayınlarının sahibi, Erguvan Yayınevi’nin yazarı İsmail Kazdal vefat etti. Kazdal, çoklu organ yetmezliği nedeniyle tedavi görüyordu. 

Kazdal’ın cenaze törenine ilişkin henüz bir bilgi paylaşılmadı.

İSMAİL KAZDAL KİMDİR?

15 Mart 1935 tarihinde Batum’da doğdu, aynı yılın sonbaharında Çengelköy’deki Vahdettin’in köşklerinin müştemilatına taşındı. Sanat Enstitüsü’nde okudu. 1962 yılında günlük “Yeni İstanbul” gazetesinde haftalık makaleler yazmaya başladı.

1963-65 “Büyük Doğu” dergisinde merhum Necip Fazıl Kısakürek ile birlikte çalıştı.1963-68 yılları arasında aylık “Hilal” dergisini idare etti ve 10’a yakın müstear isimde yazılar yazdı.

Bu arada, Bugün, Babıâli’de Sabah, Zaman ve Yeni Devir gazetelerinde ve başta Kitap Dergisi olmak üzere birçok dergide de yazılar yazdı. 1969’da “Kazdal Yayınevi’ni kurdu ve üç ayda altı kitap neşrettikten sonra, neşrettiği iki İbn-i Teymiye, bir de kendisinin yazdığı “Bir İhtar” adlı eserinin muhtevasına karşı gösterilen boykot yüzünden yayınevini kapatmak zorunda kaldı. 1972’de “İhya Yayınları’”nı kurdu. Başta merhum şehit Seyyid Kutub’un “Yoldaki İşaretler”i ve ikisi takım eser olmak üzere 30’un üzerinde kitap neşretti.

Kitaplarından bazıları şunlar:

“Hak-Batıl Savaşının Tarihi Serüveni”, “Siyasi İktidar ve Özal Devri”, “Para İmparatorluğu”,” Sülük Operasyonu”, “Çağdaş Truva Atı Demokrasi”, “Laiklik Devrini Kapamıştır”.

Birleşik Dağıtım bünyesi içinde Birleşik Yayınevi’nde Kur’an çalışmaları çerçevesinde yayınlanan, “Kur’an’la Birlikte Düşünmek” ve üç cildi neşredilmiş olan ve son iki cildi neşredilmeyi bekleyen beş ciltlik, “Kur’ân’ı Anlamak” adlı çalışması bulunmakta. Hatıratını havi “Serencam”ın birinci cildi Pınar Yayınları arasında yer aldı.

Kur’an Okulu Yayınları’nca “Kur’ân-ı Kerîm’in Türkçe Meâli (Kur’an Çevirilerinin Meâli) – Nüzul Sırasına Göre” (2008) özgün meal çalışması, sonrasında “İnsanlık Tarihi Boyu Devlet Medeniyet Siyaset” (2015 Şubat), 2015 Ekim’inde de “İnsanlık Tarihinin En Büyük Hukukçusu İmâm-ı Âzam Ebû Hanife”, Nisan 2016’da “Yarınki Dünya’da Türkiye’nin yeri –siyasi komplolar-“ ve 15 Temmuz 2017 de de Ahalilikten Millet Olmaya Yükseliş 15 TEMMUZ-gerçek bir cihada davetnâme- adlı eserleri, ayrıca Kitap Rengi Yayınevi’nce 2014 yılında “Medeniyetler Çatışmasının Son Noktasındaki Hak Kahramanı Recep Tayyip Erdoğan” adlı kitabı yayınlandı.

Dört çocuk, yedi torun sahibi olan İsmail Kazdal’ın, www.ismailkazdal. org ile www.kuranikerim.org adlı internet sitelerinde beş binin üzerinde soruya verdiği cevapları ve yüzlerce makalesi de bulunuyor.

(Haber7)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

1 Comment

 • Ersin Ertuğrul
  13 Aralık 2020, 01:14

  Allah mağfiret eyler inş. yakınlarına sabır diliyorum.

  İslami hareketin içinde bulunmuş bir çok simayla ilişkisi olmuş biri İsmail Kazdal. Bu sadette Ercümend Özkan ile sevgi, saygı ve fikrî çerçevede bağı olduğunu biliyoruz.

  Kazdal, içerisinde Kur’an meali de olmak üzere yazmayı terketmeyen biriydi. Vefaatina yakin zamana dek yazmayı sürdürmüştü.

  Allah mağfiret eyler inş.

  REPLY