Dışişleri’nden BMGK’ya ‘Önyargısız değerlendirin’ çağrısı

Dışişleri’nden BMGK’ya ‘Önyargısız değerlendirin’ çağrısı

BMGK’nin ‘Kapalı Maraş kararını geri alın’ çağrısına, Dışişleri Bakanlığı “Uluslararası toplum Kıbrıs Rum yönetiminin yanıltıcı propagandasını değil, Ada’daki gerçekleri dikkate almalı ve gelişmeleri önyargısız değerlendirmeli” yanıtını verdi.

Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK), “Kıbrıs’ta Durum” başlıklı oturumu hakkında yazılı açıklama yaptı. Kıbrıs adasının ortak sahibi iki halk ifadesi kullanılan açıklamada, statükonun devamının, meselenin çözümüne yardımcı olmayacağı belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 9 Ekim 2020 tarihli oturumunda Kapalı Maraş bölgesindeki son gelişmeleri ele almış ve bu çerçevede Konsey tarafından bir Başkanlık Açıklaması yayınlanmıştır.

Türkiye, konuyla ilgili olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanlığınca yapılan açıklamayı tümüyle desteklemektedir.

Kıbrıs Türk makamlarının KKTC toprağı olan Kapalı Maraş bölgesine dair açıkladıkları karar, kullanıma açılan bölgede herhangi bir mağduriyete yol açmamaktadır. Bölgenin statüsünde bir değişiklik yapılmamaktadır. Dolayısıyla, bu kararın BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı olduğu iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.

Uluslararası toplum Kıbrıs Rum yönetiminin yanıltıcı propagandasını değil, Ada’daki gerçekleri dikkate almalı ve gelişmeleri önyargısız şekilde değerlendirmelidir.

Statükonun devamını savunmak ne Kıbrıs Adasının ortak sahibi iki halka fayda sağlayacak ne de Kıbrıs meselesinin çözümüne yardımcı olacaktır.”

BMGK, ‘Kapalı Maraş’ kararından geri adım istedi

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *