BMGK, ‘Kapalı Maraş’ kararından geri adım istedi

BMGK, ‘Kapalı Maraş’ kararından geri adım istedi

Daimi üyeleri ABD, Çin, İngiltere, Fransa ve Rusya olan BMGK, KKTC’nin, kapalı Maraş’ın sahil şeridini halka açma kararının geri alınması çağrısı yaptı.

Kapalı oturumda görüşüldü

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), KKTC’nin kapalı Maraş’ın sahil şeridini halka açma kararını kapalı oturumda görüştü.

Toplantı sonrası BMGK tarafından yapılan ortak açıklamada, kapalı Maraş’ın statüsünün BMGK kararlarındaki geçerliliğini koruduğu ve bu kararlara uygun olmayan hiçbir eylemde bulunulmaması gerektiği belirtildi.

Açıklamada, ”BM Güvenlik Konseyi, 6 Ekim’de Ankara’da kapalı Maraş’ın sahil şeridinin açılmasına yönelik açıklamadan derin endişe duyuyor, bu eylemden geri adım atılması ve Ada’da tansiyonu yükseltecek tek taraflı adımlardan kaçınılması çağrısı yapıyor.” denildi.

‘Kıbrıs halkı’ ifadesi kullanıldı

BMGK kararlarına saygı duyulması ve kararların uygulanması çağrısında da bulunan konsey, Kıbrıs halkının istekleri doğrultusunda siyasi eşitliğe sahip iki toplumlu, iki bölgeli bir federasyona dayalı, kalıcı, kapsamlı ve adil bir çözüme destek verdiğini bildirdi.

BMGK, ayrıca Kıbrıslı taraflara ve garantör ülkelere KKTC’deki seçimlerin ardından yapıcı diyalogda bulunmaları çağrısında bulundu.

Dışişleri’nden BMGK’ya ‘Önyargısız değerlendirin’ çağrısı

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *