Müslüman Kardeşler’in iki üyesi Mısır’da idam edildi

Müslüman Kardeşler’in iki üyesi Mısır’da idam edildi

Mısır’da Ağustos 2013’te İskenderiye kentindeki darbe karşıtı gösterilerde tutuklanan Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) üyesi 2 kişi şehit edildi.

Merkezi İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan insan hakları ihlalleriyle ilgilenen “Biz Kaydediyoruz” isimli sivil toplum örgütünden yapılan açıklamada, Mısır’daki Tora Cezaevi’nde tutuklu bulunan Yasir el-Ebasiri (49) ile Yasir Şukr’un (45) infaz edildiği bildirildi.

Açıklamada, kamuoyunda “İskenderiye Kütüphanesi” olarak bilinen davada yargılanan Ebasiri ile Şukr hakkında daha önce verilen idam cezasının uygulandığı belirtildi.

Mısırlı hukukçu ve gazeteci Heysem Ebu Halil de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Ebasiri ile Şukr’un Tora’da idam ile şehid edildiği bilgisini paylaştı.

Yurt dışında yayın yapan Mısırlı medya organlarında da idam haberine yer verildi ve mahkumların İhvan üyesi oldukları aktarıldı.

Konuyla ilgili Mısır makamlarından açıklama yapılmadı.

Mısır İhvanı: 2 İhvan mensubunun idam edilmesi gençlere gözdağı verme amacı taşıyor

İhvan’dan açıklama: Gençlere gözdağı vermek için yapılıyor

İhvan sözcüsü Talat Fehmi, Tora Cezaevi’nde tutuklu bulunan Yasir el-Ebasiri (49) ve Yasir Şukr’un (45) idamının ardından yazılı açıklama yaptı.

Fehmi, Ebasiri ile Şukr’un, ülkede rejim karşıtı gösterilerin düzenlendiği bir dönemde idam edilmesinin “gençlere gözdağı verme” amacı taşıdığını ifade etti.

Talat Fehmi, 2 İhvan mensubunun işkence altında itiraflarının alındığını ve adil bir şekilde yargılanmadıklarını kaydetti.

Kanlı müdahaleler protesto edilmişti

Mısır’da Temmuz 2013’te ordunun yönetime el koymasının ardından darbe karşıtı gösterilerin merkezi olan Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarına 14 Ağustos 2013’te yapılan kanlı müdahaleleri protesto için pek çok kentte gösteriler düzenlenmişti.

İskenderiye kentinde düzenlenen gösterilere güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 2’si güvenlik güçlerinden 15 kişi hayatını kaybetmiş, çoğunluğu İhvan mensubu darbe karşıtı çok sayıda kişi tutuklanmıştı.

Olayla ilgili davada, 2015’te 2 kişiye idam, 68 kişiye hapis cezası verilmişti. 2 kişi hakkındaki idam cezası Mayıs 2017’de onanmıştı.

Mısırlı muhalif müteahhit Muhammed Ali’nin sürgünde olduğu İspanya’dan rejim karşıtı gösteriler düzenlenmesi çağrısında bulunmasının ardından 20 Eylül’den bu yana ülkede gösteriler yapılıyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *