İsrail’li eski bakanın Mısır’dan tarihi eser çalarken fotoğrafı ortaya çıktı

İsrail’li eski bakanın Mısır’dan tarihi eser çalarken fotoğrafı ortaya çıktı

İşgalci İsrail eski Savunma Bakanı Moşe Dayan’ın 1969 yılında Sina Yarımadası’nda Mısır’a ait tarihi eserleri çalarken çekilmiş fotoğrafı yayınlandı.

İsrail Maariv gazetesinin yayınladığı bir haberde, İsrail’de 1967-1974 yılları arasında savunma bakanı olan Moşe Dayan‘ın Mısır’ın Sina Yarımadası’ndaki Serabit el-Hadim bölgesinde tarihi eserleri çalarken çekilen fotoğrafına yer verildi.

Fotoğrafın Dayan’ın tarihi eserleri çaldığının belgesi olduğu belirtilen haberde, Dayan ve beraberindeki askerlerin Mısır arkeoloji bölgesinden yağmaladıkları eserlerin olduğu çantaları taşırken görüntüleri yer alıyor.

Maariv’de gazeteci olan İdo Dissentchik, olaya Ebu Rudeys’teki petrol sahalarını koruyan bir askerken şahit olduğunu belirtti.

Maariv: Moshe Dayan was antique smuggler - Quds News Network

Bir gün kendisi ve diğer askerlerin, bölge gezisi yapan Savunma Bakanı Dayan’ın güvenliğini sağlamak için Firavun tapınağı olan Sarabit al-Server’a gitme emri aldığını aktaran Dissentchik, “Askerler araçlarla hedeflerine götürüldüler ve geldikleri yerde Dayan’ın helikopterini buldular. Dayan, koruma görevlisi beklemiyordu. Belki geldiğimizden de haberi yoktu. O ve tarihi eser uzmanı arkadaş askeri değil, tarihi eser gezisi yaptılar.” ifadelerini kullandı.

משה דיין גונב עתיקות בסיני (צילום: פרטי)

Dissentchik, Dayan’ın çantaları askeri helikopterle bölgeden çıkarttığını kaydetti.

עתיקות בביתו של משה דיין (צילום: שמואל רחמני)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *