Kral Selman ile Trump arasında telefon görüşmesi

Kral Selman ile Trump arasında telefon görüşmesi

Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Judd Deere, yaptığı yazılı açıklamada, Trump’ın dün Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile telefonda görüştüğünü bildirdi. 

Görüşmede Trump’ın, Suudi Arabistan’ın G-20 liderliğinden övgüyle söz ettiğinin aktarıldığı açıklamada, “Başkan Trump, geçen hafta Tel Aviv’den Abu Dabi’ye tarihi bir ticari bir seferle başlayan İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki uçuşlar için Suudi hava sahasının açılmasını memnuniyetle karşıladı.” ifadesini kullandı.

Trump’ın İsrail ve BAE arasındaki Abraham Anlaşmasının altını çizdiğini ve bölgesel güvenlik ve refahı artırmanın yollarına değindiğinin belirtildiği açıklamada, “Başkan Trump, Suudi Arabistan’ı aralarındaki sorunların çözülmesi için diğer Körfez ülkeleri ile müzakere yapmaya çağırdı.” denildi.

Açıklamada, Trump’ın ABD ve Suudi Arabistan arasındaki “güçlü ortaklığa” vurgu yaptığı ve Kral Selman’a liderliği için teşekkür ettiği kaydedildi.

Kral Selman, ABD’nin barış getirmek için sarf ettiği çabaları takdir etti

Şarku’l Avsat’ın aktardığına göre ise, söz konusu görüşmede, Suudi Arabistan’ın bu yıl dönem başkanlığını yaptığı G20’nin çalışmaları ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkilerini hafifletmek için gösterilen çabalar ele alındı.

Ayrıca pandeminin insanlar ve küresel ekonomi üzerindeki olumsuz yönlerini azaltmak için üzerinde anlaşmaya varılan önemli politikalar gözden geçirildi. Kral Selman, G20 dönem başkanı olarak Suudi Arabistan’ın, G20’nin salgının insani ve ekonomik düzeyler üzerindeki etkileriyle yüzleşme çabalarını desteklemeye ve koordine etmeye devam edeceğini vurguladı. Bölgedeki durumla ilgili olarak ise Kral Selman, Suudi Arabistan’ın ABD’nin barış getirmek için sarf ettiği çabaları takdir ettiğini ifade ederek, Suudi Arabistan’ın Arap Barış Girişimi’nin temel dayanağı olan barışı tesis etmek için Filistin meselesinde kalıcı ve adil bir çözüme ulaşmak isteğinin altını çizdi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *